You are currently viewing Εθνική ομάδα πόλο ανδρών: Μετά από μια καταπληκτική εμφάνιση, τώρα στον τελικό!

Εθνική ομάδα πόλο ανδρών: Τα θηρία μας τα κατάφεραν και πάλι! Μετά από μια καταπληκτική εμφάνιση, έγραψαν ιστορία. Νίκησαν την Ουγγαρία (9-6) και πήραν την πρόκριση  για τον τελικό των Ολυμπιακών αγώνων, για πρώτη φορά στην ιστορία!

Πρώτη φορά στον μεγάλο τελικό των Ολυμπιακών αγώνων θα εμφανιστεί η Εθνική μας ομάδα πόλο ανδρών. Και θα είναι ιστορική εμφάνιση. Βλέπετε είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της, που η Εθνική μας παίρνει μέρος σε αυτόν. Μετά από την μέχρι τώρα πορεία της, έχουμε να ελπίζουμε σε πολλά από αυτή την σούπερ ομάδα. Τώρα την Κυριακή (08/08, 10.30) η Εθνική μας ομάδα καλείται να αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζευγαριού Ισπανία – Σερβία.

Πάντως, απέναντί στην Ουγγαρία των 9 Χρυσών Μεταλλίων σε Ολυμπιακούς Αγώνες, οι Έλληνες πάλεψαν σαν ήρωες. Και μάλιστα πάλεψαν και τα κατάφεραν δυο φορές μέσα σε λίγες μέρες. Στο σημερινό δε αγώνα, οι παίκτες του Βλάχου πραγματοποίησαν μαγική εμφάνιση. Η άμυνα τους ήταν ξανά βγαλμένη από σεμινάριο. Όσο για την επίθεση…  βρήκαν τις λύσεις στο πρόσωπο του Στέλιου Αργυρόπουλου, που πέτυχε τέσσερα τέρματα.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ακριβώς όπως το περιμέναμε. Οι δύο ομάδες έριξαν όλο το βάρος τους στο αμυντικό κομμάτι και στην επίθεση δεν είχαν καθαρό μυαλό.

Η Εθνική μας ήταν αυτή που βρήκε πρώτη το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Για να τα καταφέρει χρειάστηκε να βρει λύσεις μέσα από κάτι που την έχει πληγώσει πολλές φορές στο παρελθόν… τον παραπάνω παίκτη. Πρώτα ο Αργυρόπουλος και στη συνέχεια ο Γκιουβέτσης σκόραραν για να δώσουν προβάδισμα στην Εθνική με 2-0. Όμως ο Βάμος σχεδόν με τη λήξη του πρώτου οκταλέπτου έκανε το 2-1.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Αργυρόπουλος ξανά στον παίκτη παραπάνω έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Εθνική, όμως στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Ζάλανκι απάντησε. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα και έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 3-2.

Ημίχρονο

Ο Πασζτόρ στον παίκτη παραπάνω μετά από δύο λεπτά έκανε το 3-3 φέρνοντας για πρώτη φορά το ματς στα ίσα για τους Ούγγρους, αλλά και πάλι ο Αργυρόπουλος έδωσε προβάδισμα στην Εθνική.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Αργυρόπουλος ξανά στον παίκτη παραπάνω έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην Εθνική. Όμως στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Ζάλανκι απάντησε. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να βρουν ξανά το δρόμο προς τα δίχτυα. Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 3-2.

Ο Πασζτόρ στον παίκτη παραπάνω μετά από δύο λεπτά έκανε το 3-3 φέρνοντας για πρώτη φορά το ματς στα ίσα για τους Ούγγρους. Και πάλι όμως, ο Αργυρόπουλος έδωσε προβάδισμα στην Εθνική. Οι Ούγγροι ισοφάρισαν σε 4-4 στον παίκτη παραπάνω με τον Μάνχερτζ. Όμως και σε αυτό το γκολ απάντησε ο Αργυρόπουλος διαμορφώνοντας το 5-4 με το οποίο ολοκληρώθηκε το τρίτο οκτάλεπτο.

Οι Ούγγροι βρήκαν ξανά τη λύση στον παίκτη παραπάνω με τον Μάνχερτζ ο οποίος έκανε το 5-5. Η απάντηση ήρθε και μάλιστα εις διπλούν για την Εθνική. Ο Γιάννης Φουντούλης με σουτ από την περιφέρεια και μετά ο Άγγελος Βλαχόπουλος στον παραπάνω. Οι δυο τους, έδωσαν αέρα δύο τερμάτων στη γαλανόλευκη (7-5), με πέντε λεπτά να απομένουν για το φινάλε.

Ο Βάργκα μείωσε στην αμέσως επόμενη επίθεση σε 7-6, αλλά η Εθνική ήταν πιο έτοιμη από ποτέ για την πρόκριση στον τελικό. Ο Γκιουβέτσης με ένα μαγικό γκολ στον παίκτη παραπάνω έκανε το 8-6 και ο Σκουμπάκης σφράγισε τη νίκη με 9-6.

ΤΑ ΟΚΤΑΛΕΠΤΑ: 2-1, 1-1, 2-2, 4-2

ΕΛΛΑΔΑ (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς , Σκουμπάκης 1, Καπότσης , Φουντούλης 1, Παπαναστασίου , Δερβίσης, Αργυρόπουλος 4, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης 2, Βλαχόπουλος 1.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Μαρτζ): Νάγκι, Ανγκιάλ , Μάνχερτζ 2 , Ζάλανκι 1, Βάμος 1, Χοζνιάσκι, Πάστζορ 1, Γιάνσικ, Έρντελι , Βάργκα 1, Μεζέι, Χαράι.