You are currently viewing Εθνική Γυναικών: Πρεμιέρα με ήττα 3-0 από τη Βουλγαρία!
Η Εθνική Γυναικών στο βόλλευ ηττήθηκε με 3-0 από τη Βουλγαρία. Στη πρεμιέρα του Ευρωπαικού πρωταθλήματος, που διεξάγεται στη Φιλιπούπολη.

Η Εθνίκη Γυναικών δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια τις Βουλγάρες. Αφού έπαιζαν στην έδρα τους. Και μπροστά στο κόσμο τους. Έτσι αυτό είχε ως αποτέλεσμα να έρθει η φισιολογική ήττα με 3-0 στα σετ ( 25-20, 25-15, 25-19 )

Στο πρώτο σετ, οι Ελληνίδες παίκτριες μπήκαν πολύ δυνατά, ήθελαν να πιάσουν στον ύπνο τις Βουλγάρες. Το κατάφεραν εώς ένα σημείο, αφού προηγήθηκαν μέχρι και 12-10. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες σοβαρεύτηκαν και με ένα μεγάλο σερί 7-0 έκαναν το 17-10 και στη συνέχεια κατέκτησαν εύκολα το σετ με 25-20.

Στο δεύτερο σετ και με ανεβασμένη ψυχολογία. Αφού οι Βουλγάρες έκαναν ότι ήθελαν, δυσκόλεψαν κατά πολύ την υποδοχή της Ελληνικής ομάδας και με 7 άσσους σε αυτό το σετ έφτασαν άνετα στο 25-10.

Στο τρίτο σετ οι Ελληνίδες παίκτριες έκαναν μία τελευταία τους προσπάθεια. Μήπως και πάρουν το σετ και μπουν πάλι στη διεκδίκηση της νίκης. Ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και το 17-15. Ωστόσο οι γηπεδούχες σε εκείνο το σημείο και με σωστές επιθέσεις πήραν το σετ και διαμόρφωσαν το τελικό 3-0.

Μάλιστα η Βασιλαντωνάκη ανέφερε σε δήλωση της. Πως θέλουμε να κάνουμε μία πολύ καλή πορεία σε αυτή τη διοργάνωση και να φτάσουν στην οκτάδα αυτής της διοργάνωσης και να κάνουμε υπερήφανη όλη την Ελλάδα αλλά και τους πυρόπληκτους. Όπως το έκανε και η ομάδα Πόλο, με τη 3η θέση στους Ολυμπιακούς αγώνες.

Πρώτη σκόρερ για τις νικήτριες ήταν η Βασίλιεβα με 19 πόντους και την ακολούθησαν οι Ν. Ντιμίτροβα με 13 και Ε. Ντιμίτροβα με 10. Για την Εθνική μας η Βασιλαντωνάκη με 14 ήταν η μοναδική με διψήφιο αριθμό πόντων.

Πλέον οι Εθνική μας ομάδα, πρέπει να αφήσει πίσω της αυτό τον αγώνα. Και να σκεφτεί μόνο το κρίσιμο αγώνα με αντίπαλο τη πολύ καλή Πολωνία.