You are currently viewing Εθνική Γερμανίας: Επιστροφή στις νίκες

Η Εθνική Γερμανίας απέναντι στη Γαλλία πέτυχε την πρώτη της νίκη μετά από 6 μήνες κακών αποτελεσμάτων, κάτω από την τεχνική ηγεσία του Ρούντι Φέλερ

Από τον Μάρτιο και πέρα η Εθνική Γερμανίας είχε μια κάκιστη εικόνα ως ομάδα. Ο ερχομός του Φλικ στον πάγκο της είχε γεννήσει ελπίδες και όνειρα για μεγάλες διακρίσεις. Παρόλα αυτά, μια σειρά από κακά αποτελέσματα οδήγησαν τον Φλικ στην πόρτα της εξόδου. Τη θέση του στην τεχνική ηγεσία της ομάδας, ανέλαβε ως υπηρεσιακός προπονητής, ο Ρούντι Φέλερ.

Κάτω από τις οδηγίες του η Εθνική Γερμανίας θα αντιμετώπιζε την Εθνική Γαλλίας. Η φιλική αναμέτρηση έγινε στο Signal Iduna Park, σπίτι της Ντόρτμουντ. Πριν τον αγώνα, ο Φέλερ είχε δηλώσει πως αυτή θα ήταν η μόνη του στιγμή στον πάγκο της εθνικής Γερμανίας. Απλά έδωσε ένα χέρι βοηθείας σε μια στιγμή που χρειάστηκε. Είπε επίσης πως η Γαλλία είναι η πιο δυνατή ομάδα στην Ευρώπη και θα ήταν  δύσκολο το ματς μεταξύ τους.

Παρόλα αυτά, η Γερμανία μπήκε πολύ δυνατα και εντελώς αποφασισμένη στον αγώνα. Η αποφασιστικότητα της φαίνεται και στο τελικό 2-1. Μια νίκη ψυχολογίας για όλους τους Γερμανούς.

Στο παιχνίδι, οι Γερμανοί χαμογέλασαν από νωρίις. Το πρώτο τους γκολ ήρθε μόλις στο 4ο λεπτό του αγώνα. Σκόρερ ο Μίλλερ, μετά από ένα άψογο κοντρόλ στη μπαλιά του Χένριχς από τα αριστερά.

Η Γαλλία όμως δεν ήταν όντως εύκολος αντίπαλος. Πήρε το έλεγχο της μπάλας και είχε τον μεγαλύτερο αριθμό τελικών. Δε μπόρεσαν όμως να βρουν το δρόμο για τα δίχτυα. Στην επανάληψη, οι Γερμανοί έφεραν και πάλι την ισορροπία στο γήπεδο. Ήταν οι κυρίαρχοι των φάσεων. Ώσπου στο 87′ άνοιξαν τη ψαλίδα του σκορ με τους μπλε. Αυτή τη φορά σκόρερ ο Σανέ, μετά από ασίστ του Κάι Χάβερτζ.

Στο επόμενο λεπτό, οι Γάλλοι απάντησαν. Κέρδισαν πέναλτι με τον Καμαβινγκά, που αξιοποίησε τελικά ο Γκριεζμάν για να μειώσει σε 2-1.