You are currently viewing Εθνική Ελλάδας: Νίκη επί της Μάλτας, στο ….ρελαντί

Με μεγάλη ευκολία η Εθνική Ελλάδας επιβλήθηκε της Μάλτας με 2-0 στο μεταξύ τους φιλικό που διεξήχθη στην Αυστρία

Την Τρίτη (11/6) η Εθνική Ελλάδας αντιμετώπισε τη Μάλτα σε φιλικό αγώνα στην Αυστρία. Σαφώς ανώτερη η γαλανόλευκη, επικράτησε της αναμέτρησης με 2-0. Από την εμφάνιση της μόνο θετικά τα συμπεράσματα.

Το παιχνίδι μπορεί να φάνταζε σαν αγγαρεία για πολλούς. Όχι όμως για τους παίχτες της Εθνικής μας. Μπήκαν στο παιχνίδι συγκεντρωμένοι και αποφασισμένοι. Για αυτό και με μεγάλη άνεση, πήραν τη νίκη.

Αυτό το φιλικό ήταν ευκαιρία για να πάρουν χρόνο συμμετοχής και κάποιοι ..νέοι παίκτες. Ο Νίκος Παπαδόπουλος αξιοποίησε αυτή την ευκαιρία στο τελευταίο ματς του στον πάγκο της Εθνικής μας ομάδας πριν από την πρόσληψη του διαδόχου του Πογέτ.Έτσι, πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους σε επίπεδο Ανδρών οι: Τζολάκης, Μανδάς, Τσιγγάρας και Ντόι.

Τα γκολ για την Ελλάδα πέτυχαν οι Μπακασέτας (με πέναλτι) και Τζόλης μέσα σε οκτώ λεπτά. Η Ελλάδα ήταν σαφώς καλύτερη στο πρώτο μέρος. Μάλιστα, είχε αρκετές ακόμα ευκαιρίες για να αυξήσει τον δείκτη του σκορ. Στο δεύτερο δε 45λεπτο, δε βρήκε όσες φάσεις έκανε στο πρώτο ημίχρονο.

Η Εθνική παρατάχθηκε με αλλαγές σε σχέση με το φιλικό κόντρα στη Γερμανία. Κάτω από τα γκολπόστ ήταν ο Τζολάκης με τον Σάλιακα να παίζει στο δεξί άκρο και τον Κυριακόπουλο αριστερά ενώ στο κέντρο της άμυνας ήταν οι Ρέτσος, Κουλιεράκης.

Μπροστά τους στο έξι έπαιξε ο Κουρμπέλης με τον Μάνταλο να παίζει δίπλα του και την τριάδα μπροστά τους να αποτελείται από τους Μασούρα, Μπακασέτα και Τζόλη. Την ίδια ώρα, στην κορυφή της επίθεσης ήταν ο Παυλίδης.