You are currently viewing Εθνική Ελλάδας: Ήττα από τον Καναδά στο Προολυμπιακό (vid)
Εθνική Ελλάδας: Ήττα από τον Καναδά στο Προολυμπιακό

Η Εθνική Ελλάδας γνώρισε την ήττα από τον Καναδά στην πρεμιέρα της στο Προολυμπιακό Τουρνουά και θέλει να πάρει νίκες στα επόμενα παιχνίδια της.

Τον οικοδεσπότη Καναδά αντιμετώπισε η Εθνική Ελλάδας στο πρώτο της ματς για το Προολυμπιακό τουρνουά. Το πάλεψε έως το φινάλε αλλά ηττήθηκε με 97-91. Επόμενος αντίπαλος είναι η Κίνα σε δύο ημέρες και πρέπει να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική Ελλάδας ήταν πολύ καλή. Προηγήθηκε και με οκτώ (48-40). Μήτογλου με 14 πόντους και 10 ριμπάουντ, Καλάθης με 12 πόντους και 9 ασίστ,
Σλούκας με 11 πόντους και 8 ασίστ και Παπαγιάννης με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ οι διακριθέντες.

Τα 11 λάθη και τα 8 χαμένα ριμπάουντ στο δεύτερο ημίχρονο, σε συνδυασμό με την αστοχία στο διάστημα αυτό (2/13 τρίποντα) έπαιξαν ρόλο για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο. Που φάνηκε να μένει από δυνάμεις απέναντι στο πολύ αθλητικό σύνολο του Νικ Νερς.

Άντριου Γουίγκινς με 23, Αρ Τζέι Μπάρετ με 22 και Νικέιλ Αλεξάντερ-Γουόκερ με 18 πόντους ξεχώρισαν από τους νικητές.

Καθοριστικό το ματς με την Κίνα τα ξημερώματα της Παρασκευής (2:05 πμ.), όπου με νίκη η Εθνική θα προκριθεί στα ημιτελικά. Τα ξημερώματα της Πέμπτης (2:05 πμ.) ο Καναδάς θα αντιμετωπίσει την Κίνα.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με την Εθνική να είναι μπροστά στο σκορ με 50-46.

Ήταν εξαιρετική η εμφάνιση με 15 ασίστ και μόλις 3 λάθη έχοντας 8/18 τρίποντα, αλλά και σκόρερ τους έντεκα παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν.

Τα λάθη στο δεύτερο ημίχρονο

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τον Καναδά μπροστά στο σκορ με 71-74. Τα τέσσερα λάθη και τα πέντε χαμένα ριμπάουντ που πρόσφεραν εύκολα καλάθια στους αντιπάλους.

Στα πρώτα 2,5 λεπτά στο τέταρτο 10λεπτο έγιναν πολλά λάθη και ο Καναδάς ξέφυγε και με 12 πόντους. Ένα προσωπικό 5-0 του Μήτογλου έδωσε νέα ελπίδα (76-83). Αλλά αστοχία και λάθη, στις δύο πλευρές του παρκέ, «πλήγωσαν» ξανά την ελληνική ομάδα.

Το πάλεψε και βρέθηκε στο -4, 91-95, με ένα λεπτό να απομένει, αλλά η ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε.

Δεκάλεπτα: 23-19, 50-46, 71-74, 91-97

Ελλάδα (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 4, Καλαθης 12 (9 α), Χρυσικόπουλος 6, Γιαννόπουλος 6, Κασελάκης 10, Κατσίβελης 2, Καββαδάς, 6, Λαρεντζάκης 8, Μήτογλου 14 (10ρ.), Παπαγιάννης 11, Σλούκας 12 (8 α)