You are currently viewing Εθνική Ελλάδας: Έπεσε ηρωϊκά κόντρα στην Εθνική Ιταλίας – Θα παλέψει για το χάλκινο μετάλλιο

Η Εθνική Ελλάδας έπεσε ηρωϊκά μαχόμενη κόντρα στην Παγκόσμια πρωταθλήτρια Ιταλία. Ηττήθηκε με 11-10 στον ημιτελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος. Κι έτσι πλέον θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Ήταν η 5η φορά που η Εθνική Ελλάδας στο πόλο ανδρών έφτασε μια ανάσα από τον τελικό αλλά δεν τα κατάφερε. Το χάλκινο μετάλλιο θα το διεκδικήσει την Κυριακή 3/7 (15:30), απέναντι στον ηττημένο του ζευγαριού Ισπανία-Κροατία.

Κορυφαίος για τους Ιταλούς ο τερματοφύλακάς τους, Ντε Λούνγκο. Ο οποίος με κρίσιμες επεμβάσεις δεν επέτρεψε στην Εθνική μας να σκοράρει καθοριστικά γκολ.

Πρώτος σκόρερ για τη «γαλανόλευκη» οι Γενηδουνιάς, Καλογερόπουλος και Βλαχόπουλος, οι οποίοι σκόραραν από δύο γκολ. Ενώ για τους νικητές ξεχώρισαν οι Ντι Φούλβιο, Πρεσιούτι και Ντόλσε, οι οποίοι επίσης σκόραραν δις.

Στην δεύτερη περίοδο υπήρξαν και νεύρα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, αλλά και προς το φινάλε του ματς. Πολλές οι αποβολές που μοίρασαν οι διαιτητές.

Πολλά κρίθηκαν στο πρώτο 8λεπτο όπου το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δέχθηκε τέσσερα γκολ. Στη συνέχεια βρήκε ισορροπία, ισοφάρισε στο 2ο οκτάλεπτο, αλλά μετά η Ιταλία ήταν συνέχεια μπροστά με ένα αλλά και δύο γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 2-3, 1-1, 4-4

Ιταλία: Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 1, Νταμόντε, Γκράτα 1, Φοντέλι, Κανέλα 1, Μαρτζιάλι, Ετσενίκε, Πρεσιούτι 2, Μπρούνι 1, Ντι Σόμα 1, Ντόλτσε 2, Νικόσια

Ελλάδα: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 2, Σκουμπάκης, Καλογερόπουλος 2, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Γούβης, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 2, Τζωρτζάτος.

Μετά το τέλος του ματς ο εκλέκτορας της Εθνικής, Θοδωρής Βλάχος είπε:

Για το ματς: “Ναι ήταν ένα μεγάλο παιχνίδι. Προσπαθήσαμε πολύ να είμαστε μέσα στο παιχνίδι. Δεν ξεκινήσαμε καλά αλλά επανήλθαμε. Είχαμε καλές άμυνες. Δεν ήμασταν αποτελεσματικοί στον παίκτη παραπάνω. Είχαμε κάποιες επιλογές που έπρεπε να γίνουν, αλλά δεν είχαμε καλά σουτ σε τρεις περιπτώσεις στο τέλος.

Είχαμε μια αδράνεια στο τέλος. Βγάλαμε μια καλή άμυνα, ήρθαμε σε ισορροπία, αλλά δεχτήκαμε ένα γκολ που έκανε τη διαφορά. Τα παιδιά προσπάθησαν πολύ. Δεν είναι εύκολος ένας ημιτελικός απέναντι στην Ιταλία. Δεν έχουμε να ζηλέψουμε τίποτα. Αν ήμασταν πιο προσεκτικοί θα τα καταφέρναμε. Διεκδικήσαμε μέχρι τέλους την ισοφάριση για να έχουμε πιθανότητες στα πέναλτι αλλά η Ιταλία σήμερα ήταν καλύτερη στις λεπτομέρειες”.