You are currently viewing Εθνική Ελλάδας: Διασύρθηκε από την Τσεχία – Τέλος ο Πιτίνο (vids)
Η Εθνική Ελλάδας διασύρθηκε από την Τσεχία και είπε αντίο στους Ολυμπιακούς Αγώνες ενώ ο Ρικ Πιτίνο ανακοίνωσε την αποχώρηση του.

Η Τσεχία διέλυσε την Εθνική Ελλάδας με 97-72. Και πήρε εκείνη το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο. Παράλληλα ο Ρικ Πιτίνο ανακοίνωσε την αποχώρηση του από την τεχνική ηγεσία.

Μακριά από τον καλό εαυτό τους τα «βαριά χαρτιά» της Εθνικής. Με εξαίρεση τον Γιώργο Παπαγιάννη (14π.) και τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη στο πρώτο ημίχρονο (12π.).

Σε κακή μέρα βρέθηκαν οι δύο «εγκέφαλοι» της ομάδας, Νικ Καλάθης (9π. με 4/10 σουτ, 3 ασίστ και 3 λάθη). Και Κώστας Σλούκας (11π. με 4/10 σουτ, 2 ασίστ και 3 λάθη).

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο είχε 12 ασίστ για 14 λάθη, σούταρε με μόλις 30% στα τρίποντα (8/26). Έχασε τη μάχη των ριμπάουντ και δεν δούλεψε καθόλου καλά αμυντικά.

Για την Τσεχία σούπερ ήταν ο Άουντα (20π.), ενώ ξεχώρισαν και οι Γιαν Βέσελι (16π.) και Οντρέι Μπάλβιν (14π.-8 ριμπ).

Στο πρώτο ημίχρονο η Εθνική Ελλάδας είχε λύσεις. Και ήταν κοντά στο σκορ. Μάλιστα το ολοκλήρωσε χάνοντας 50-43.

Παρά τη συνεχιζόμενη αστοχία της, η Ελλάδα έφτασε ξανά κοντά, 52-47.

Αλλά και πάλι δεν ολοκλήρωσε την αντεπίθεσή της. Σα να μην έφτανε αυτό η Τσεχία πάτησε γκάζι και εξαφανίστηκε στον ορίζοντα στο 70-51. Με δυόμισι λεπτά να απομένουν για το τρίτο δεκάλεπτο.
Χωρίς συγκέντρωση και πάθος στην άμυνα, αλλά και με πανικό στην επίθεση, η Εθνική είδε τους αντιπάλους να φτάνουν και στο 81-54.

Απογοητευμένοι οι διεθνείς είδαν τους Τσέχους με καταιγισμό τριπόντων να «γράφουν» +32 (89-57, 97-65).

Δεκάλεπτα: 32-22, 50-43, 81-54, 97-72