You are currently viewing Εθνική Εφήβων: Νίκησε εύκολα 67-56 τη Τσέχια!
Η Εθνική Εφήβων επικράτησε εύκολα με 67-56 την Τσεχία. Και ξεκίνησε με το καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις στο Ευρωπαικό πρωτάθλημα.

Η Εθνική Εφήβων επικράτησε εύκολα με 67-56 την Τσεχία και ξεκίνησε με το καλύτερο δυνατό τρόπο τις υποχρεώσεις στο Ευρωπαικό πρωτάθλημα.

Η Εθνική Εφήβων έδειξε πολύ καλό και σοβαρό πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνίδιού. Με μεγάλο πρωταγωνιστή το Σαμοντούροβ, επικράτησε με 67-56 την αντίστοιχη ομάδα της Τσεχίας.

Η Επίσημη αγαπημένη ξεκίνησε με εξαιρετικό τρόπο το παιχνίδι. Από αρκετά νωρίς πήρε μία πολύ καλή διαφορά της τάξης των 8 πόντων (0-8 ). Στη συνέχεια δεν έχασαν καθόλου το προβάδισμα τους, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να ολοκληρωθεί με 13-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα της Τσεχίας, έσφιξε την άμυνα της, Με αποτέλεσμα να μειώσουν πρώτο το σκορ στο -5 ( 22-27 ). Ενώ στη συνέχεια να περάσουν κιόλας μπροστά για πρώτη φορά με ( 29-27 ). Οι Έλληνες όμως κατάφεραν να περάσουν με πολύ εύκολο τρόπο μπροστά στο σκορ με ( 31-35 ), που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος και πιο συγκεκριμένα στη 3η περίοδο, οι παίκτες του Κατζούρη με εξαιρετική άμυνα και πολύ εύστοχα σουτ. Κυρίως δύο πόντων, άνοιξαν τη μέγιστη διαφορά στους 10 πόντους και στο ( 39-49 ). Ενώ την μεγάλωσαν και άλλο, με αποτέλεσμα να φτάσει μέχρι και τους 13 πόντους ( 39-53 ). Έτσι το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την Ελλάδα μπροστά στο σκορ με 44-53.

Στη 4η περίοδο, οι Τσέχοι προσπάθησαν για μία τελευταία φορά να αντιστρέψουν τη διαφορά και να περάσουν μπροστά στο σκορ. Ωστόσο το μόνο που κατάφεραν να κάνουν ήταν να μειώσουν το σκορ σε 50-55.

Έτσι οι διεθνείς σε εκείνο το σημείο, ξύπνησαν και αύξησαν πάλι τη διαφορά στο +8 με ( 53-61 ). Έτσι στο φινάλε του αγώνα οι Πιτσιρικάδες του Κατζούρη πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη, με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν με το καλύτερο δυνατό τρόπο στις επιτυχίες για τη τελική φάση στο Eurobasket.