You are currently viewing «Έσπασε το ρόδι και κέρδιζε η Λεβάντε!
Η Λεβάντε πέτυχε τεράστια εντός έδρας νίκη 2-0 με την Μαγιόρκα. Και πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο, μετά από 20 παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Η Λεβάντε είναι εδώ, αφού μετά από τεράστια εμφάνιση. Επικράτησε στην έδρα της 2-0 την ομάδα της Μαγιόρκα. Και πέτυχε επιτέλους το πρώτο της τρίποντο και μπήκε πολύ δυνατά στη μάχη της σωτηρίας στο πρωτάθλημα της La Liga.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους δύο αντιπάλους. Πολύ αγχωμένους, να είναι πολύ προσεκτικοί στα αμυντικά τους καθήκοντα.  Να μην δημιουργούν πολλές καταστάσεις για γκολ και να κάνουν πολύ εύκολα το λάθος.

Έτσι μετά από πολύ μέτριο 1ο μέρος, οι δύο μονομάχοι πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες με το σκορ να είναι στο 0-0.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυναμικά στο 2ο μέρος, με αποτέλεσμα να βρουν πολύ γρήγορα το πρώτο τέρμα στο 49ο λεπτό με σκόρερ το Ρομπέρδο Σολντάδο.

Στη συνέχεια. Οι Νησιώτες βγήκαν προς την επίθεση, ώστε να απαντήσουν εκ νέου στο γκολ που δέχτηκαν από τους Βαλενθιάνους και να φέρουν στα ίσια το ματς.

Έτσι είχαν τεράστια ευκαιρία στο 69ο λεπτό με τον Ολιβάν να κερδίζει πέναλτι, να το βαράει ο ίδιος, αλλά ο Φερνάντεζ το απέκρουσε.

Για αυτό το λόγο οι γηπεδούχοι, πήραν τεράστια αυτοπεποίθηση μετά από το χαμένο πέναλτι των φιλοξενούμενων. Και στις καθυστερήσεις βρήκαν και δεύτερο τέρμα με δράστη τον Μοράλεζ, με αποτέλεσμα κλειδώσουν τη τεράστια νίκη.

Έτσι η ομάδα από την Βαλένθια, πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο και μπήκε πολύ δυνατά στη διεκδίκηση της παραμονής.