You are currently viewing Επίδειξη δύναμης για τον Προμηθέα στο Μαρούσι

Basket League – 14η αγωνιστική: Με μια εντυπωσιακή εμφάνιση, ο Προμηθέας συνέτριψε το Μαρούσι στο κλειστό του Αγίου Θωμά

Με… φόρα από την πρόκριση στους “16” του Basketball Champions League, το σύνολο του Ηλία Παπαθεοδώρου επέστρεψε στις νίκες εντός των συνόρων. Στην 14η αγωνιστική της Basket League έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στην ομάδα των βορείων προαστίων. Πήρε τη νίκη εύκολα, μέσα στο κλειστό του Αγίου Θωμά, με 95-70.

Στα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου, η αχαϊκή ομάδα έδειξε πως ήθελε να ελέγξει τον ρυθμό. Βοήθησε πολύ σε αυτό και η αστοχία των παικτών του Λιμνιάτη. Μετά από το πρώτο time out των γηπεδούχων, το Μαρούσι βρήκε ρυθμό. Έκανε ένα ικανοποιητικό πρώτο δεκάλεπτο σε σχέση με τα πρώτα λεπτά, κλείνοντας το σκορ στο 20-19.

Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ανέβασαν τον ρυθμό τους. Χτύπησαν από μακριά την περιφερειακή άμυνα των γηπεδούχων. Ο Χέιλ είχε την επιθετική μπαγκέτα. Σκόραρε 17 πόντους με τέσσερα ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ, μετατρέποντας τον αγώνα σε δικιά του παράσταση. Ο δε Ραντούλιτσα ήταν άρτιος επιθετικά. Έδειξε πως μπορεί να αντιμετωπίσει τους ψηλούς του Προμηθέα. Παρόλα αυτά, το σκορ όμως έφτασε σε διψήφια επίπεδα. Τελικά, με το 45-31 φτάσαμε στο τέλος του ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το δεύτερο μέρος, δείχνοντας βελτιωμένη εικόνα και στις δύο πλευρές του παρκέ. Επιθετικά μπόρεσαν να ανεβάσουν την παραγωγικότητά τους με συνεχόμενα καλάθια από τους Τζούστον και Γούνταρντ. Οι δυο τους δεν είχαν άξιο συμπαραστάτη στο ίδιο διάστημα.

Το Μαρούσι δεν επέτρεψε στον Προμηθέα να ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη της διαφοράς, με το σκορ να είναι στο 46-59 στο 28′. Ωστόσο οι Πατρινοί έκλεισαν την τρίτη περίοδο με σερί 6-0, πηγαίνοντας στο +19 (65-46). Κάπως έτσι, το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με τις δύο ομάδες να χαλαρώνουν, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να ανέβει ο δείκτης του σκορ εκατέρωθεν. Μάλιστα, 2:43 πριν το φινάλε της αναμέτρησης καταγράφηκε η μεγαλύτερη διαφορά, με τον Προμηθέα να πηγαίνει στο +30 (89-59).

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 31-45, 46-65, 70-95

ΜΑΡΟΥΣΙ

(Λιμνιάτης): Χιλ 11 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Τζούστον 6 (2/2 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπρίσκο 12 (1/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ραντούλιτσα 14 (7/9 δίποντα), Νικολαΐδης 6 (3/3 δίποντα, 2 ασίστ), Στασινός 3 (1), Γούνταρντ 10 (5/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος 8 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

(Παπαθεοδώρου): Κάουαν 12 (1/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Τζόουνς 7 (1), Κόνιαρης 8 (2), Χρυσικόπουλος 6 (2), Καραγιαννίδης 2, Ρέινολντς 11 (1), Πλώτας, Μπαζίνας 7 (1/1 δίποντο, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Πρέκας, Κόφι 15 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Στίβενς 8 (4/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Χέιλ 19 (3/3 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ)