You are currently viewing Έπιασε ξανά κορυφή ο ΠΑΟΚ

Από την πρώτη θέση της βαθμολογίας θα εκκινήσει τα πλέι οφ ο “Δικέφαλος του Βορρά”, που είχε εύκολο έργο στη Λαμία. Επικράτησε των Φθιωτών με 2-0, στο πλαίσιο της 26ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Super League.

Με μία κυριαρχική και πειστική εμφάνιση στο “Αθανάσιος Διάκος”, ο ΠΑΟΚ είναι ξανά μόνος πρώτος στην κατάταξη της Super League. Ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος στην κορυφή. Αυτό σημαίνει ότι στα πλέι οφ θα έχει προβάδισμα έναντι των υπολοίπων διεκδικητών του τίτλου. Για να συμβεί αυτό έπρεπε και η ΑΕΚ να κερδίσει στην έδρα του Άρη. Ωστόσο, οι “ασπρόμαυροι” έκαναν το καθήκον τους στη Λαμία. Πέτυχαν δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ σπατάλησαν  κι ένα …τσουβάλι ευκαιρίες.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 71′. Ο Μεϊτέ μοίρασε αριστερά στον Τάισον, με τον Βραζιλιάνο να δοκιμάζει το σουτ έξω από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία του Κοσέλεφ, για το 1-0 του ΠΑΟΚ. Τίποτα δεν φαινόταν πως μπορεί να αλλάξει στο φινάλε, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ηρεμήσει το παιχνίδι τους μετά το γκολ που πέτυχαν και την Λαμία να μην μπορεί να φανεί απειλητική σε κανένα σημείο του δευτέρου ημίχρονου. Ο Μπάμπα σφράγισε τη νίκη του “Δικεφάλου του Βορρά”, διαμορφώνοντας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων το τελικό 2-0.

ΛΑΜΙΑ

(Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Αμαράλ (81′ Κοντονίκος), Κορνέζος, Τζανετόπουλος (81′ Βασιλαντωνόπουλος), Παπαδόπουλος, Νούνιες, Στάνκο, Μαρτίνεθ (29′ Τζανδάρης), Τσιλούλης, Μάλτσι (60′ Τσούκαλος), Σλίβκα.

ΠΑΟΚ

(Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο (75′ Βιεϊρίνια), Κεντζόρια, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (85′ Τσιγγάρας), Μεϊτέ, Α. Ζίβκοβιτς (75′ Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας (85′ Μουργκ), Τάισον, Σαμάτα (36′ Τόμας).