You are currently viewing Επέστρεψε στην κορυφή η Ρεάλ, 2-0 τη Χετάφε

Στην κορυφή και πάλι η Ρεάλ, μετά τη νίκη επί της Χετάφε στο εξ αναβολής ντέρμπι της Μαδρίτης από την 20η αγωνιστική της LaLiga

Δήλωση… τίτλου έκανε η “Βασίλισσα” στο μίνι μαδριλένικο εξ αναβολής ντέρμπι, της 20ης αγωνιστική της LaLiga. Η Ρεάλ, με δύο γκολ του Χοσέλου πέρασε από την έδρα της Χετάφε με 2-0. Έτσι, ανέβηκε μόνη πρώτη στην κατάταξη του ισπανικού πρωταθλήματος και στο +2 από τη Ζιρόνα.

Οι παίκτες του Κάρλο Αντσελότι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους. Άνοιξαν το σκορ μόλις στο 14ο λεπτό. Μια φάση που ξεκίνησε με σέντρα που έβγαλε ο Βάθκεθ από τα δεξιά. Βρήκε όμορφα τον Χοσέλου. Αυτός, με σκαστή κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής έγραψε το 0-1. Έτσι, η Ρεάλ πήρε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα στο σκορ. Χαρακτηριστικό ήταν ότι πέρασαν τα πρώτα 45 λεπτά, χωρίς να δεχθεί τελική προσπάθεια από την Χετάφε.

Η ομάδα του Μπορδαλάς βελτιώθηκε στο δεύτερο μέρος και δημιούργησε τελικές όμως από αυτές δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Λούνιν, με την Ρεάλ να είναι στον αντίποδα πιο επικίνδυνη και να βρίσκει και δεύτερο γκολ με τον Χοσέλου, ο οποίος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης στο “Αλφόνσο Πέρεθ”. Ο 33χρονος Ισπανός τροφοδοτήθηκε εξαιρετικά από τον Βινίσιους και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη, καθώς νίκησε με συρτό αριστερό σουτ τον Σόρια για να γράψει το τελικό 2-0 από το 56ο λεπτό.