You are currently viewing Επαγγελματική νίκη η Τσέλσι 0-2 την Άρσεναλ!
Η Τσέλσι ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι του Λονδίνου με την Άρσεναλ, αφού επικράτησε με 0-2. Και έκανε το 2/2 στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Η Τσέλσι με μεγάλο πρωταγωνιστή το Λουκάκου. Ο οποίος επέστρεψε μετά από 10 χρόνια στους Μπλε του Λονδίνου. Έφτασε εύκολα στην εκτός έδρας νίκη 0-2 με την Άρσεναλ.

Οι μπλε του Λονδίνου μπήκαν πολύ δυναμικά στον αγώνα. Και στο 15ο λεπτό βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με σκόρερ το Λουκάκου. Στη συνέχεια είχαν η ομάδα του Τούχελ είχαν τη προτοβουλία των κινήσεων και κατάφεραν να βρουν δεύτερο γκολ στο 35ο λεπτό με δράστη αυτή τη φορά το Τζέιμς.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 0-2 υπέρ της Τσέλσι. Να τους δίνει μεγάλο προβάδισμα για τη συνέχεια του αγώνα.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγάλουν μεγάλη αντίδραση. Ωστόσο δεν τα κατάφεραν. Εν αντιθέσι με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν πολλούς χώρους και να πραγματοποιούν μεγάλες ευκαιρίες. Όμως έπεσαν απάνω στο Λένο. Ο οποίος έσωσε την ομάδα του από μία μεγάλη συντριβή.

Έτσι αυτό το 0-2 υπέρ της Τσέλσι έμεινε μέχρι το τέλος. Και κατάφεραν έκαναν το 2/2. Με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν πολύ δυναμικά τις υποχρεώσεις τους στο νέο πρωτάθλημα.

Άρσεναλ: Λένο, Σοάρες, Χόλντινγκ, Μάρι, Τίρνι (68′ Ταβάρες), Λοκονγκά, Τζάκα, Σμιθ-Ρόου, Πέπε, Σάκα (61′ Ομπαμεγιάνγκ), Μαρτινέλι (79′ Μπαλογκάν)

Τσέλσι: Μεντί, Τζέιμς, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Κρίστενσεν, Μάρκος Αλόνσο, Ζορζίνιο, Κόβατσιτς (72′ Καντέ), Μάουντ (82′ Ζιγιές), Χάβερτς (90′ Βέρνερ), Λουκάκου