You are currently viewing Επαγγελματική νίκη για την Μάντσεστερ Σίτι!
Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν κυρίαρχη στο ντέρμπι με την Γιουνάιτεντ, καθώς επικράτησε με 0-2 και βρέθηκε μία ανάσα από τη κορυφή της κατάταξης.

Το ντέρμπι του Μάντσεστερ, βάφτηκε μπλε. Αφού η ομάδα του Γκουαρντιόλα. Πέτυχε μία από τις πιο εύκολες νίκες στο Ολντ Τράφορντ με 0-2 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Έτσι βρήκε τη χαμένη της αυτοπεποίθηση.  Μετά το πολύ άσχημο αποτέλεσμα που είχε με την Κρίσταλ Πάλας στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν ορεξάτοι στον αγωνιστικό χώρο. Αφού πίεσαν σε όλο το γήπεδο τους Κόκκινους διαβόλους. Με αποτέλεσμα να καταφέρουν να μπουν μπροστά στο σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με αυτογκόλ του Μπαγί.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ, είχαν μία μεγάλη ευκαιρία στο 26ο λεπτό με τον Κριστιάνο Ρονάλντο, όμως ο Έντερσον την απέκρουσε. Έτσι στο 45ο λεπτό, ήρθε και το δεύτερο τέρμα των Πολιτών με σκόρερ τον Μπερνάλντο Σίλβα.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Σόλσκιερ, δεν κατάφερε να δημιουργήσει ούτε μία ευκαιρία. Αφού έπεσαν απάνω στη πολύ καλή άμυνα των φιλοξενούμενων. Ενώ οι φιλοξενούμενοι, με το 0-2 υπέρ τους είχαν τη πρωτοβουλία των κινήσεων και πολλές χαμένες ευκαιρίες. Με σημαντικότερη να καταγράφεται στο 82ο λεπτό με τον Φόντεν να βρίσκει το δοκάρι του Ντε Χέα.

Έτσι στο τέλος του αγώνα, βρήκε την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα μεγάλη νικήτρια του αγώνα και να φεύγει με το εύκολο διπλό, με αποτέλεσμα να είναι σε απόσταση βολής από τη 1η Τσέλσι. Ενώ από την άλλη η ομάδα του Σόλσκιερ συνέχιζε τις πολύ άσχημες εμφανίσεις στο πρωτάθλημα.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μπαϊγί (46′ Σάντσο), Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Γουάν – Μπισάκα, Μπρούνο, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ (80′ Φαν ντε Μπεεκ), Σο (73′ Τέλες), Γκρίνγουντ (67′ Ράσφορντ), Κριστιάνο

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Ρούμπεν Ντίας, Κανσέλο, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Γκουντογκάν, Ζεσούς, Μπερνάρντο Σίλβα, Φόντεν