You are currently viewing Επαγγελματική νίκη για την Μάντσεστερ Σίτι!
Η Μάντσεστερ Σίτι αν και ζορίστηκε, επικράτησε εντός έδρας 1-0 την Γουλβς και κρατήθηκε στη κορυφή της κατάταξης.

Η Μάντσεστερ Σίτι αν και ζορίστηκε, επικράτησε εντός έδρας 1-0 την Γουλβς. Και κρατήθηκε στη κορυφή της κατάταξης.

Η Μάντσεστερ Σίτι συνέχισε με μία ακόμα νίκη. Καθώς επικράτησε με 1-0 στην έδρα της απέναντι στη σκληροτράχηλη Γουλβς και συνέχισε να έχει τη μοναξιά της κορυφής στο πρωτάθλημα

Οι πολίτες στα πρώτα 30 λεπτά, μπήκαν πολύ μουδιασμένα. Αφού δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν πολλές καταστάσεις για κάποιο γκολ μπροστά από την εστία του Σα. Καθώς η αμυντική λειτουργία των φιλοξενούμενων, ήταν εκπληκτική και δεν άφησαν τους γηπεδούχους να γίνουν απειλητικοί.

Μάλιστα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου. Ο Χιμένεθ αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε με 10 παίκτες την ομάδα του.

Έτσι το πρώτο μέρος, έληξε με 0-0. Χωρίς καμία φάση από τους δύο μονομάχους της αναμέτρησης.

Το δεύτερο ημίχρονο, ξεκίνησε με την ομάδα του Γκουαρντιόλα να μπαίνει πολύ δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο. Να πιέσει ασφυκτικά τους φιλοξενούμενους να έχουν την μία ευκαιρία μετά την άλλη, αλλά να μην μπορούν να κερδίζουν το Σα, όπου έκανε πολύ καλό αγώνα.

Ωστόσο το πολυπόθητο τέρμα, ήρθε στο 66ο λεπτό μετά από εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Στέρλινγκ.

Στη συνέχεια οι Πολίτες, προσπάθησαν να διαχειριστούν αυτό το υπέρ τους αποτέλεσμα. Για αυτό το λόγο παραλίγο να τη πληρώσουν στις καθυστερήσεις, καθώς ο Κίλμαν έχασε τεράστια ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσια, αλλά την απέκρουσε ο Έντερσον.

Έτσι με το τέλος του αγώνα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη, με αποτέλεσμα να παραμείνουν στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.