You are currently viewing Εντυπωσιακός Ηρόδοτος, διέλυσε το Αιγάλεω!
Ο Ηρόδοτος πέτυχε μεγάλη εντός έδρας νίκη 3-0 με το Αιγάλεω. Και επανήλθε στις επιτυχίες, μετά τη βαριά ήττα στην έδρα της Καλλιθέας.

Ο Ηρόδοτος ήθελε πολύ αυτούς τους τρεις βαθμούς, με αντίπαλο την Αθηναική ομάδα. Έτσι κατάφερε να εκμεταλλευτεί την πολύ καλή του έδρα και να φτάσει στη τεράστια νίκη με 3-0. Με αποτέλεσμα να πάρει μεγάλη βαθμολογική ανάσα στη προσπάθεια να παραμείνει στη 2η εν τάξει κατηγορία της χώρας.

Στο πρώτο μέρος, οι δύο αντίπαλοι δεν είχαν καλό ρυθμό, ούτε και πολλές φάσεις. Αφού προτεραιότητα τους ήταν να μην δεχτούν κάποιο τέρμα. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο με 0-0.

Στο δεύτερο μέρος τώρα, οι Κρητικοί μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, αφού είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά χωρίς να δημιουργήσουν κάποιες καλές στιγμές.

Ωστόσο η λύτρωση ήρθε στο 72ο λεπτό με σκόρερ τον Χαλκιαδάκη, μετά από εκτέλεση πέναλτι. Ενώ στο 86ο λεπτό σκόραρε και δεύτερο τέρμα, αυτή τη φορά με τον Αποστολίδη.

Ενώ στο 90ο λεπτό ο Αμπουμπακάρι πέτυχε το τρίτο τέρμα, με αποτέλεσμα να διαμορφώσει το 3-0, Έτσι οι Κρητικοί πανηγύρισαν αυτή τη σημαντική νίκη, όπου απέκτησαν τεράστια αυτοπεποίθηση ενόψει της συνέχειας στη κατηγορία.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ:Κρόστα, Γκόμεζ, Καπέλ (66? Αμπουμπακάρι), Μπαρμπόσα, Καντέ, Αργκιλέσι, Βρεττός (83? λ.τ Αποστολίδης), Μακρυδάκης, Νόνης, Ποζατζίδης, Χαλκιαδάκης (92? Σουρνάκης).

ΑΙΓΑΛΕΩ:Σικαλιάς, Παπουτσογιαννόπουλος, Αναστασίου, Παπανικόλας, Ανδρέου (76′ Καλύβας), Λάσκαρης, Σταματάκης (69? Τσίτσαρης), Καθάριος (56? Χοτζάλλι), Δημητριάδης (76? Μπαρμπαρούσης), Τριμμάτης, Αρναρέλλης.