You are currently viewing Εντυπωσιακή πρεμιέρα για την Μαρία Σάκκαρη!
Η Μαρία Σάκκαρη επικράτησε εύκολα 2-0 στα σετ την Αλεξάντροβα. Και προκρίθηκε με μεγάλη άνεση στην επόμενη φάση στο Τουρνουά της Ρώμης.

Η Μαρία Σάκκαρη πριν το τουρνουά της Ρώμης, δεν ήταν σε πολύ καλή κατάσταση. Αφού ταλανιζόταν από διαφόρους τραυματισμούς. Ωστόσο αυτό δεν ήταν έδειξε να την επηρεάζει στη σημερινή μάχη ενάντια στην Βουλγάρα Αλεξάντροβα, αφού ήταν άκρως εντυπωσιακή. Καθώς επικράτησε με πολύ εύκολο τρόπο 2-0 στα σετ ( 6-4, 6-2 ). Και προκρίθηκε άνετα στους 16 της διοργάνωσης.

Το πρώτο σετ, ήταν πολύ αμφίρροπο στις αρχές. Καθώς η Ελληνίδα πρωταθλήτρια με την Ρωσίδα τενίστρια, πήγαιναν μαζί μέχρι το 3-3. Στη συνέχεια όμως, η Μαρία έδειξε την ποιότητα της μέσα στο γήπεδο, αφού με απίστευτες άμυνες, αλλά και αποτελεσματικότητα στην επίθεση, καθάρισε το σετ με 6-4 και προηγήθηκε με 1-0.

Στο δεύτερο τώρα, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια με τη φόρα που είχε από το πρώτο σετ. Μπήκε πολύ σοβαρή, δεν άφησε σε κανένα σημείο του ματς την Βουλγάρα τενίστρια να μπει στο συγκεκριμένο σετ. Μάλιστα η αντίπαλος της έκανε πολλά αβίαστα λάθη, από το σερβίς, με αποτέλεσμα να δώσει εύκολους πόντους στη Σάκκαρη. Έτσι η Μαρία με συνοπτικές διαδικασίες διαμόρφωσε το 6-2. Και προκρίθηκε στους 16 της διοργάνωσης.

Για να πάρει τη νίκη και την πρόκριση η Σάκκαρη στηρίχθηκε σε μεγάλο βαθμό στο σερβίς έχοντας 6 άσους, με την Αλεξάντροβα να μην κάνει κανένα, ενώ όσον αφορά τα στατιστικά στο πρώτο σερβίς, η Ελληνίδα είχε 60.3%, έναντι 45.7% της Ρωσίδας και στο δεύτερο 77.1%, έναντι 52.4%.