You are currently viewing Εντικά: Κατάρρευσε στη διάρκεια αγώνα

Ο Εβάν Εντικά κατέρρευσε κατά τη διάρκεια του αγώνα της Ρόμα με την Ουντινέζε και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο, έχοντας τις αισθήσεις του

Πάγωσε όλος ο πλανήτης, όταν ο Εβάν Εντικά κατέρρευσε στον αγώνα της Ρόμα με την Ουντινέζε, στον αγωνιστικό χώρο.

Το περιστατικό συνέβη στο 72ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο με 1-1. Ξαφνικά, το γήπεδο στο Φρίουλι, πάγωσε. Ο 24χρονος αμυντικός της Ρόμα, έπεσε στον αγωνιστικό χώρο χωρίς κάποιον προφανή λόγο κι άρχισε να τρίβει το στήθος του. Αμέσως, οι γιατροί έσπευσαν για τις πρώτες βοήθειες. Ο ίδιος ο Εντικά είχε κανονικά τις αισθήσεις του.

Ύστερα από κάποια λεπτά έγινε η μεταφορά του εκτός γηπέδου πάνω σε φορείο. Ο ποδοσφαιριστής από την Ακτή Ελεφαντοστού αποχωρώντας έκανε χειρονομία δείχνοντας πως είναι εντάξει.

Οι φίλαθλοι τον χειροκρότησαν κατά την αποχώρησή του, ενώ άμεσα έγινε η διακομιδή του στο πλησιέστερο νοσοκομείο. Σε εκείνο το σημείο ο διαιτητής αποφάσισε την οριστική διακοπή του αγώνα, που θα πραγματοποιηθεί κάποια άλλη μέρα.

Λίγες ώρες μετά η Ρόμα έδωσε μια ενημέρωση για την κατάσταση της υγείας του παίχτη της.

Ο Εντικά νιώθει καλύτερα και είναι σε καλή διάθεση. Ωστόσο, θα παραμείνει στο νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις.

Πρέπει να σημειώσουμε πως τον επισκέφθηκαν όλοι οι συμπαίκτες του.