You are currently viewing Ένας τρομερός Παναθηναϊκός «άλωσε» το Μιλάνο, 68-76 την Αρμάνι

Χτίζει σερί το τριφύλλι, που έκανε το 2/2 στη διαβολοβδομάδα της Euroleague, επικρατώντας με 76-68 της Αρμάνι στο Μιλάνο, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.

Ο Παναθηναϊκός στο Mediolanum Forum του Μιλάνο, με μια μεγαλειώδης εμφάνιση επίκράτησε της Αρμάνι με 68-76. Στη 16η αγωνιστική της Euroleague, οι πράσινοι έκαναν το 2/2, μετά κα τη νίκη τους επί της Μονακό.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ελληνική ομάδα, ο Κέντρικ Ναν. Την ώρα που το παιχνίδι είχε πάρει φωτιά, σκότωσε την ομάδα του Έτορε Μεσίνα. Πέτυχε επτά σερί πόντους μέσα σε δύο λεπτά. Στο παρκέ μπήκε μόλις 3’22” για το τέλος. Πήρε τη θέση του Ματιάς Λεσόρ που αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού, μετά από άτσαλη πτώση. Από τη στιγμή που μπήκε, ο Ναν τα έκανε ..όλα. Έβαλε τις δύο κερδισμένες βολές. Στη συνέχεια, σκόραρε από μέση απόσταση και υπέγραψε το μεγάλο διπλό με τρίποντο στο 1’27” για το τέλος.

Με ενδιαφέρον ξεκίνησε ο αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων, με τη Μιλάνο να προηγείται 7-4 στα πρώτα τρία λεπτά. Οι Γκραντ και Σλούκας, έδωσαν στο “τριφύλλι” το προβάδισμα, φτάνοντας το 11-9 στο 6′. Γρήγορα, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, με τους Μέλι και Βόιτμαν να σημειώνουν τρίποντα, φέρνοντας το σκορ στο 15-11 στο 7′. Οι Ιταλοί κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, επιτυγχάνοντας τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι με 21-13, με καλάθι του Χάινς. Γκολ-φάουλ από τον Αντετοκούνμπο, φλότερ από τον Ναν, και δύο βολές από τον Ερνάνγκομεθ μείωσαν τη διαφορά σε ένα πόντο, 21-20. Ο Γκραντ με λέι έδωσε ξανά προβάδισμα στο “τριφύλλι”, αλλά ο Σιλντς με το τέλος του δεκαλέπτου σημείωσε τρίποντο για το 24-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά με 5 πόντους από τον Ερνάνγκομεθ, παίρνοντας προβάδισμα τριών πόντων (27-24). Η ομάδα του Εργίν Αταμάν έπαιζε εξαιρετικά στην άμυνα, με γκολ-φάουλ του Ναν και κάρφωμα του Λεσόρ, φτάνοντας το σκορ στο 32-24. Η Μιλάνο, ωστόσο, αντέδρασε με τρίποντο του Βόιτμαν και κάρφωμα του Τονούτ, μειώνοντας σε 32-29 στο 15′. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να κινούνται χέρι με χέρι στο σκορ (35-35 στο 17′). Οι Βόιτμαν και Λεσόρ συνέχισαν να σκοράρουν ακατάπαυστα, φτάνοντας το 41-41 που ήταν το τελικό σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

2ο Ημίχρονο

Με τον Τζέριαν Γκραντ να σημειώνει 5 πόντους, ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στην τρίτη περίοδο και προηγήθηκε με 46-45 στο 24′. Το “τριφύλλι” επέδειξε άριστη άμυνα και με τρίποντο του Κέντρικ Ναν έφερε το σκορ στο 49-45. Ο Σιλντς, με τρεις πόντους, μείωσε στον πόντο, αλλά ο Παναθηναϊκός αύξησε τη διαφορά με τους Ναν και Λεσόρ, φτάνοντας το σκορ στο 53-48. Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν την ένταση και με τον Ερνάνγκομεθ να πετυχαίνει δύο βολές, αύξησαν τη διαφορά στους 7 πόντους (55-48). Η ομάδα του Μεσίνα, ωστόσο, αντέδρασε με τέσσερις πόντους του Σιλντς και δίποντο του Μπάρον, μειώνοντας σε 55-54. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με συνεχόμενα καλάθια από τους Σλούκα και Αντετοκούνμπο, καθιστώντας το σκορ 59-54 στο 29′. Η περίοδος έκλεισε με βολές του Χάινς και το σκορ έγινε 59-56.

Σε αντίθεση με τα προηγούμενα δύο δεκάλεπτα, οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο τελευταίο μέρος του αγώνα. Ο Μπορτολάνι σημείωσε τρίποντο. Στη συνέχεια, ο Πόιθρες πέτυχε καλάθι από κοντά. Έτσι, η Μιλάνο πήρε το προβάδισμα, με 61-59. Η ομάδα του Αταμάν ανταποκρίθηκε με 5 πόντους από τους Γκριγκόνις και Μήτογλου, ανακτώντας τον έλεγχο με σκορ 64-61 στο 33′. Ο Φλακαντόρι ισοφάρισε σε 65-65. Με δύο βολές του Λεσόρ και 4 πόντους του Ναν, ο Παναθηναϊκός απάντησε, κάνοντας το 71-65. Ο Σιλντς με εξαιρετική ψυχραιμία σημείωσε τρίποντο, αλλά ο Ναν απάντησε με άλλο τρίποντο. Το τελικό 76-68 καθαστά εμφανές ότι ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε τη νίκη στον αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 41-41, 56-59, 68-76

ΜΙΛΑΝΟ

(Ετόρε Μεσίνα): Πόιθρες 2, Μπορτολάνι 7 (1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Τονούτ 6, Μέλι 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μπαρόν 4, Καμαγκατέ, Φλακαντόρι 10, Χολ 3 (1/6 τρίποντα), Καρούζο, Σιλντς 13 (3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Χάινς 4, Βόιτμαν 12 (2/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

(Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 2, Σλούκας 9 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκραντ 10 (2), Ναν 17 (4/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ασίστ, 6 λάθη), Λεσόρ 16 (7/10 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 5 (3 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 3 (1), Ερνανγκόμεθ 7 (0/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μήτογλου 7 (0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα).