You are currently viewing Εμφατικό ξεκίνημα στη χρονιά για τον Ατρόμητο

Με το… δεξί μπήκαν στο 2024 οι Περιστεριώτες. Επικράτησαν με 3-0 της ομάδας των βορείων προαστίων, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Super League.

Super League – 16η αγωνιστική: Ο Ατρόμητος ήταν σαφώς, ανώτερος από την Κηφισιά σε όλη τη διάρκεια της μεταξύς τους αναμέτρησης. Έτσι, πήρε μια νίκη που τον έφερε πιο κοντά στην 6η θέση. Μια θέση που οδηγεί στα playoffs.

Ο Ατρόμητος είχε τον πλήρη έλεγχο από το πρώτο λεπτό του ματς. Η ανωτερότητα των παικτών του Ίλιτς εξαργυρώθηκε μόλις στο 8ο λεπτό, από τον Γιουμπιτάνα. Ο Αντζιέλσκι συνεργάστηκε με τον Βαλένσια. Με ένα ωραίο γύρισμα η μπάλα έφτασε στο Βέλγο. Εκείνος με τη σειρά του έκανε μία ντρίπλα και εκτέλεσε για το 1-0. Οι Περιστεριώτες διατήρησαν την κυριαρχία τους στο χορτάρι. Ταυτ’οχρονα, περιόρισαν τις… ζημιές, από τις λιγοστές φάσεις που δέχθηκαν.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον ίδιο περίπου τρόπο. Ο Βαλένσια πήρε φάουλ στο 56′. Το εκτέλεσε γρήγορα και έξυπνα πριν το σφύριγμα του διαιτητή. Ο Γιουμπιτάνα ήταν αυτός που υποδέχθηκε την μπάλα. Αμέσως, πάσαρε στον Κουέν που σκόραρε προ κενής εστίας. Μετά από 22 λεπτά ο Βέργος διαμόρφωσε το τελικό σκορ με ωραίο πλασέ. Παρόλο που αρχικά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, στο τέλο;ς μέτρησε.

Ατρόμητος

(Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Αθανασίου, Ιμερέκοφ, Κιβρακίδης, Τζαβέλλας, Γκονζάλες (76′ Έρλινγκμαρκ), Φριντιγιόνσον (68′ Κούντε), Γιουμπιτάνα (82′ Ντιρκς), Κουέν, Αντζιέλσκι (68′ Βέργος), Βαλένσια (77′ Τζοβάρας).

Κηφισιά

(Ντέιβιντ Νίλσεν): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς, Λαντρ, Βαφέας, Μασούρας, Ιπαλίμπο (63′ Ιπαλίμπο), Παπασάββας (77′ Πέιος), Κωνσταντακόπουλος, Μπαρμπόσα (85′ Κλωναρίδης), Αντερέγκεν (64′ Ίλιεφ), Οζέγκοβιτς (77 Τεττέι).