You are currently viewing Έμεινε στην κορυφή με τεσσάρα η ΑΕΚ

Με ανατροπή στην ανατροπή, η ΑΕΚ αν και αρχικά σοκαρίστηκε, επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα στην 25η αγωνιστική της Super League

H ΑΕΚ συέχισε το σερί των θετικών αποτελεσμάτων και στην 25η αγωνιστική της Super League. Στο προτελευταίο παιχνίδι της κανονικής περιόδου, η Ένωση φιλοξένησε τον ΠΑΣ Γιάννινα στο OPAP Arena. Κάνοντας ανατροπή στην ανατροπή, οι γηπεδούχοι κατάφεραν τελικά να επικρατήσουν της ομάδας από την Ήπειρο (4-2) και να παραμείνουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ επιθετικά στο παιχνίδι. Έκλεισε τον ΠΑΣ Γιάννινα στο δικό του μισό και πιέζοντας έφτασε στο 1-0 με τη συμπλήρωση ενός τετάρτου. Ο Άμραμπατ με εξαιρετική προσωπική ενέργεια πάσαρε στον Σιμάνσκι που είχε πατήσει περιοχή. Αυτός, με πλασέ, άνοιξε το σκορ για την Ένωση.

Στο 35′ οι φιλοξενούμενοι έφθασαν στην ισοφάριση. Η φάση ξεκίνησε μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσαούση και κεφαλιά πάσα του Τζίμα. Βρήκε τον Σαμποτσίνσκι, που από κοντά νίκησε τον Στάνκοβιτς για το 1-1.

Οι Ηπειρώτες συνέχισαν κι έκαναν την ανατροπή λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Λεό άνοιξε στα δεξιά στον Τζίμα. Αυτός, πάτησε περιοχή, έκανε την ενέργεια και το σουτ με το αριστερό και έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Στάνκοβιτς, κάνοντας το 2-1 στο 45′.

To δεύτερο μέρος ήταν μονόλογος της ΑΕΚ, που πίεσε από την αρχή για την ανατροπή. Στο 69ο λεπτό οι “κιτρινόμαυροι” βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με τον Εζέκιελ Πόνσε και πέντε λεπτά μετά ο Λιούμπισιτς έκανε την ανατροπή.

Παρά το 3-2 η “Ένωση” συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων για να μπορέσει να κλειδώσει το τρίποντο. Το βρήκε το τέταρτο γκολ χάρη στο τέρμα που πέτυχε ο Πόνσε στο 79ο λεπτό. Στο φινάλε οι δύο ομάδες δημιούργησαν λίγες φάσεις στις δύο εστίες, με το 4-2 να μένει μέχρι το τέλος.

ΑΕΚ

(Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ (57′ Λιούμπισιτς), Βίντα, Χατζισαφί, Πήλιος (78′ Μήτογλου), Σιμάνσκι (58′ Γιόνσον), Πινέδα, Άμραμπατ, Ελίασον, Τσούμπερ (58′ Μάνταλος), Γκαρσία (46′ Πόνσε).

ΠΑΣ Γιάννινα

(Μιχάλης Γρηγορίου): Σούλης, Σόρια, Τσαούσης, Σομποτσίνσκι, Μπακαδήμας, Λιάσος, Τζίνο (84′ Μπεγκάλα), Ντεμίρ (64′ Οσέι-Τούτου), Ροσάλες (75′ Κόντε), Τζίμας (75′ Πανάγου), Λεό (84′ Κύρκος).