You are currently viewing Εκτός συνέχειας BCL ο ΠΑΟΚ που ηττήθηκε από την Τόφας

Μετά κι από τη εύτερη ήττα του στο Παλατάκι από την Τόφας, ο ΠΑΟΚ αποχαιρέτησε την Ευρώπη, καθώς έμεινε εκτός της επόμενης φάσης του BCL.

Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε το ευρωπαϊκό του ταξίδι, καθώς ηττήθηκε για δεύτερη φορά από την Τόφας στην έδρα του (84-71). Οι Τούρκοι έκαναν το 2-1 στη σειρά των Play-In του BCL (Basketball Champions League). Έτσι, ήταν αυτοί που πήραν την πρόκριση για τους “16” της διοργάνωσης.

Ο Δικέφαλος του Βορρά πλήρωσε την κακή του επιθετική λειτουργία στη διάρκεια της τρίτης περιόδου. Επίσης μεγάλο πλήγμα ήταν και η απουσία του τραυματία Τζάστιν Άλστον. Τέλος, είχε μία λιγότερη επιλογή στις θέσεις των ξένων, μετά την αποδέσμευση του Κένταλ Σμιθ.

Αντίθετα, η Τόφας είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαίος της, ο Όστιν Γουάιλι. Σημείωσε double-double με 11 πόντους και 17 ριμπάουντ.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με σκοπό να πολεμήσουν στην αναμέτρηση, με το σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά να είναι 10-10. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 22-19.

Ο αγώνας συνεχίστηκε με αντίστοιχο τρόπο καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν και οι γηπεδούχοι παρέμεναν σε κοντινή απόσταση. Στο 15′ το σκορ ήταν 30-27 υπέρ της τούρκικης ομάδας ενώ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα στο 40-34.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο ΠΑΟΚ έμοιαζε χαμένος, με την Τόφας να επιστρέφει δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Ο Φρίντρικσον πάλευε μόνος του και οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να αποκτούν ρυθμό. Το σκορ έφτασε στο 52-39, με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει στο 62-49.

Ο ΠΑΟΚ μπόρεσε να μειώσει γρήγορα στους 5 πόντους (62-57, 8:27) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι όμως, ανέβασαν ρυθμό και βρήκαν 3 συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα με τη διαφορά να φτάνει στο 71-57. Στα τελευταία 3 λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για τελευταία φορά με τον Φρίντρικσον να μειώνει στους 8 με το σκορ στο 77,69 (2:01).

Ο Ντένμοντ ανέβασε τη διαφορά ξανά στο +11, με την Τόφας να συνεχίζει δυνατά και στο τέλος να παίρνει τη νίκη με 84-71 αφήνοντας τον ΠΑΟΚ εκτός συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-40, 49-62, 71-84