You are currently viewing Έχασε τον τελικό του US Open Cup η Ίντερ Μαϊάμι με την απουσία του Μέσι

Ο Λιονέλ Μέσι δεν μπόρεσε να αγωνιστεί, στον τελικό του US Open Cup, κόντρα στην Χιούστον Ντάιναμο. Εξαιτίας του τραυματισμού που υπέστη, στον αγώνα με την Τορόντο FC, πριν δύο αγωνιστικές. Και χωρίς τον Αργεντινό σούπερ σταρ, η Ίντερ Μαϊάμι δεν κατάφερε να πάρει το τρόπαιο. Χάνοντας με 2-1, με τον 36χρονο να βρίσκεται στο γήπεδο ως θεατής.

Ο Λιονέλ Μέσι, δεν κατάφερε να αγωνιστεί στον τελικό του US Open Cup, στον οποίο η Ίντερ Μαϊάμι, ήταν αντιμέτωπη με την Χιούστον Ντάιναμο. Καθώς τραυματίστηκε πριν δύο αγωνιστικές, στην νίκη της ομάδας του με 4-0, με αντίπαλο την Τορόντο FC, για το αμερικανικό πρωτάθλημα.

Χωρίς τον Αργεντινό σούπερ σταρ, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπέκαμ δεν κατάφερε να κερδίσει. Καθώς ηττήθηκαν με 2-1, κόντρα στην ομάδα από το Τέξας, χάνοντας την ευκαιρία, να σηκώσουν το δεύτερο τρόπαιο της ιστορίας τους.

Ο Μέσι, περιορίστηκε σε ρόλο θεατή στον αγώνα, ενώ δεν μπορούσε να κρύψει την αγωνία του. Πιάνοντας το κεφάλι του, σε μια χαμένη ευκαιρία για την ισοφάριση, στο 94ο λεπτό του παιχνιδιού.

Στο πλευρό του, ο 36χρονος είχε και την σύζυγο του, καθώς και τα παιδιά τους. Με την Αντονέλα, να κρατάει στην αγκαλιά της, την κόρη του συμπαίκτη του Μέσι, Τζόρντι Άλμπα, κατά την διάρκεια του αγώνα.

Στο παιχνίδι, ο Γκρίφιν Ντόρσεϊ άνοιξε το σκορ για την Χιούστον Ντάιναμο, στο 24ο λεπτό. Με τον Αμίν Μπασί, να πετυχαίνει το δεύτερο γκολ της ομάδας του, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Από την πλευρά της, η Ίντερ Μαϊάμι έκανε μια προσπάθεια για να φέρει το παιχνίδι στα ίσια του. Προσπάθησε να ασκήσει πίεση, αλλά το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν, ήταν να μειώσουν σε 2-1. Με το γκολ που πέτυχε ο Γιοζέφ Μαρτίνεζ στο 92ο λεπτό.

Με την λήξη του αγώνα, η Χιούστον Ντάιναμο πήρε το δεύτερο τρόπαιο της ιστορίας της. Ενώ το παρών στον τελικό, είχαν δώσει ο συνιδιοκτήτης της Ίντερ Μαϊάμι, Ντέιβιντ Μπέκαμ. Αλλά και ο θρυλικός Γάλλος πρώην ποδοσφαιριστής, Ζινεντίν Ζιντάν.