You are currently viewing Δύσκολη βραδιά για την Ελλάδα σε Europa και Conference League

Europa League: 4η αγωνιστική

Η ΑΕΚ δεν ανταποκρίθηκε τελικά στην περίσταση. Ηττήθηκε 0-2 από την Μαρσέιγ στην κατάμεστη Νέα Φιλαδέλφεια για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Και ο Ολυμπιακός έφυγε με άδεια χέρια από την έδρα της Γουέστ Χαμ (1-0). Πλέον πιο ρεαλιστικός στόχος και για τους τρεις εκπροσώπους μας στη διοργάνωση, είναι η συνέχεια στο Conference League.

Europa League: Μαρσέιγ – ΑΕΚ

Η Ενωση απείλησε πρώτη. Όμως η προσπάθεια του Λιβάι Γκαρσία μέσα από την περιοχή στο 11′, κόπηκε από αμυντικό της Μαρσέιγ και κατέληξε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά μετά απείλησε για πρώτη φορά και η Μαρσέιγ που αναπτύχθηκε πολύ ωραία. Ο Βιτίνια όμως έκανε τσαφ και το σουτ του Κοντογκμπιά κατέληξε άουτ.

Στο 25′ πέτυχε το γκολ χάρη στην εκτέλεση κόρνερ και την κεφαλιά του Μπεμπά. Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει με δύο κεφαλιές. Μια του Μουκουντί στο 30′ και μια του Σιμάνσκι στο 31′. Δυστυχώς όμως, καμία δεν είχε την ίδια τύχη. Ο σκόρερ των Μασσαλών απείλησε με το κεφάλι ξανά από εκτέλεση κόρνερ, όμως αυτή τη φορά ο Αθανασιάδης τον σταμάτησε. Η Ένωση απείλησε για τελευταία φορά με την εκτέλεση κόρνερ του Μάνταλου στο πρώτο δοκάρι. Εκεί, πετάχτηκε ο Βίντα, αλλά η κειφαλιά του πέρασε άουτ.

Η ΑΕΚ στο δεύτερο μέρος μπήκε πολύ δυνατά και πάλεψε για να σκοράρει. Αρχικά απείλησε στο 51ο λεπτό με τον Λιβάι Γκαρσία μετά από συστημένη σέντρα του Άμραμπατ. Όμως η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά ο Γκατσίνοβιτς έπιασε ένα καλό σουτ μέσα από την περιοχή. Και πάλι όμως, ο Λόπεθ με ωραία επέμβαση τον σταμάτησε, ενώ ένα λεπτό μετά το σουτ του κόπηκε. Η Μαρσέιγ απείλησε για πρώτη φορά με το σουτ του Βερτού που δεν βρήκε στόχο, στο 62′. Όμως, ο Αθανασιάδης με μια υπέροχη επέμβαση σταμάτησε τον Βιτίνια από κοντά.

Οι παίκτες του Αλμέιδα είχαν στα πόδια τους την μπάλα. Η Μαρσέιγ όμως, ήταν αυτή που έφτασε κοντά στο να σκοράρει στο 80′. Το δυνατό σουτ του Βιτίνια μέσα από την περιοχή, σταμάτησε τελικά στο δοκάρι. Η ΑΕΚ βομβάρδισε την εστία της Μαρσέιγ με τελικές. Παρόλα αυτά, η Μαρσέιγ ήταν αυτή που βρήκε το σκορ με τον Σαρ στο τέλος και ηττήθηκε με 2-0.

ΑΕΚ

Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (81′ Γαλανόπουλος), Πινέδα (63′ Αραούχο), Άμραμπατ (76′ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς (63′ Τσούμπερ), Μάνταλος, Γκαρσία (63′ Πόνσε).

Μαρσέιγ

Λόπες, Κλος (90+5′ Ναντίρ), Μπεμπά, Μπαλέρντι, Λόντι, Εντιαγέ (86′ Μουρίγιο), Βερτού (90+5′ Ζιζό), Κοντογκμπιά, Χαρίτ (90+5′ Σογκλό), Κορέα (60′ Σαρ), Βιτίνια.

Europa League: Γουέστ Χαμ – Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πάλεψε στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου απέναντι στην Γουέστ Χαμ. Δυστυχώς, πλήρωσε ακριβά μια αδράνεια της άμυνας στο 73’ και ηττήθηκε με 1-0.

Οι «ερυθρόλευκοι» στάθηκαν αξιοπρεπώς στην Αγγλία. Το γκολ όμως, του Πακετά στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης έδωσε τη νίκη στα «σφυριά». Η ομάδα του Ντιέγκο Μαρτίνεθ έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 86′. Τότε, ο Καμαρά από κοντά σημάδεψε το δοκάρι. Την ίδια ώρα η Φράιμπουργκ έφτανε εύκολα στο 5-0 απέναντι στην Μπάτσκα Τοπόλα. Έτσι, έφτασε στους 9 βαθμούς, όσους έχουν και οι Άγγλοι. Ο Ολυμπιακός έμεινε στους 4 και οι Σέρβοι στον έναν.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό. Κράτησει τους γηπεδούχους μακριά από υποσχόμενες και απειλητικές φάσεις. Μόνο ψεγάδι, κάποιες χαμένες μονομαχίες στον αέρα στις στημένες μπάλες. Με τριάδα στη μεσαία γραμμή, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τρεξίματα και κάλυπταν χώρους. Η κυκλοφορία της μπάλας όμως, στιγματιζόταν από τις αρκετές λάθος πάσες.

Η πρώτη αξιομνημόνευτη στιγμή του αγώνα καταγράφηκε στο 13ο λεπτό. Ο Μπενραχμά που βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή και αριστερά, έπιασε τεχνικό σουτ. Ο Πασχαλάκης όμως, έδιωξε σε κόρνερ. Στο 16΄ μια κεφαλιά του Μπόουεν πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι του Ολυμπιακού. Επίσης, στο 32΄, ένα νέο σουτ του Μπενραχμά απέκρουσε δύσκολα ο Πασχαλάκης.

Στο 34΄ μια κεφαλιά του Αγκέρ έφυγε δίπλα από το δοκάρι, για να απειλήσει για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός στο 35′. Ο Ορτέγκα πλαγιοκόπησε από αριστερά και γύρισε τη μπάλα στον Ποντένσε, που αστόχησε από θέση βολής.

Λύγισε στο τέλος ο Ολυμπιακός

Στις αρχές του β΄ ημιχρόνου ο Ολυμπιακός απείλησε για δεύτερη φορά. Ο Φορτούνης έφυγε στην αντεπίθεση. Πάτησε στην περιοχή και σούταρε άστοχα με το αριστερό στο 51΄. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 65′.  Ο Μπόουεν γύρισε για τον Γουόρντ-Πράους από αριστερά, που σούταρε αμαρκάριστος από το όριο της περιοχής. Και πάλι όμως, ο Πασχαλάκης μπλόκαρε.

Τελικά, το σκορ στο «Άμεξ» άνοιξε στο 74΄, όταν ο Γουόρντ-Πράους έκανε την μπαλιά στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και ο Πακετά σκόραρε. Αρχικά ο βοηθός σήκωσε τη σημαία για οφσάιντ. Με την παρέμβαση του VAR όμωε, το γκολ τελικά, μέτρησε.

Γουέστ Χαμ

(Nτέβιντ Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Τσούφαλ, Μαυροπάνος, Αγκέρ, Έμερσον, Μπενραχμά (84΄ Κορνέ), Γουόρντ-Πράους, Άλβαρες (80΄ Σούτσεκ), Πακετά, Κούντους, Μπόουεν

Ολυμπιακός

(Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Πορόζο, Ρέτσος, Ορτέγκα, Έσε, Καμαρά, Αλεξανδρόπουλος (76΄ Σκάρπα), Ποντένσε (76΄ Μασούρας), Φορτούνης, Γιόβετιτς (56΄ Ελ Κααμπί)

Europa League: Ρεν – Παναθηναϊκός

Η Ρεν εκμεταλλεύτηκε πλήρως τα «δώρα» που της έκανε ο Παναθηναϊκός, παρότι έπαιζε με 10 από το 33’. Κάπως έτσι, έφτασε στη νίκη με 3-1. Ταυτόχρονα, κατάφερε να τον ρίξει στην 3η θέση του 6ου ομίλου στο Europa League.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με διάθεση να πιέσει ψηλά τη Ρεν, βγάζοντας ένταση στις μονομαχίες και καλύπτοντας σωστά τους χώρους, με αποτέλεσμα ο αντίπαλός του να έχει μια ελαφρά υπεροχή σε επίπεδο κατοχής μπάλας, αλλά… μέχρι εκεί.

Δυστυχώς, όμως, για το «τριφύλλι» βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 9’. Καθώς από ένα αχρείαστο φάουλ του Μλαντένοβιτς σε καλό σημείο και την απευθείας εκτέλεση του Ριντέρ από τα 25 μέτρα, η μπάλα έσκασε μπροστά στον Μπρινιόλι, πέρασε μέσα από τα χέρια του και κάτω από τα πόδια του, για το 1-0 της γαλλικής ομάδας!

Από εκεί και πέρα, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μην κινδυνέψει σε κανένα άλλο σημείο ενώ ο ίδιος… έδειξε παλμό, με τον Ιωαννίδη να κάνει την γυριστή κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ στο 12ο λεπτό.

Στο 31ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν… δύο σε ένα. Με τον Ιωαννίδη να κερδίζει πέναλτι και αποβολή του Μπελοσιάν, χάρη στην παρέμβαση του VAR, να το εκτελεί με περίσσια ψυχραιμία λίγο αργότερα και να ισοφαρίζει σε 1-1, στο 34’!

H Ρεν έκανε αισθητή την παρουσία της στα καρέ του Μπρινιόλι στο 39ο λεπτό, με το σουτ του Μπουριζό από το ύψος της περιοχής να φεύγει πάνω από το δοκάρι όμως

Νέα ήττα του Παναθηναϊκού από την Ρεν

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός πήρε από νωρίς τον έλεγχο έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα. Τελικά στο 56’ ο Τζούριτσιτς βρέθηκε σε θέση βολής μετά τη σέντρα του Μλαντένοβιτς. Τελικά, ο Γκαγιόν έδιωξε με τα πόδια.

Ωστόσο στο 65’ ο Ρεν «τιμώρησε» το κακό αμυντικό transition του Παναθηναϊκού και πήρε ξανά το προβάδισμα. Με τρεις γρήγορες πάσες οι Γάλλοι βρήκαν στην κόντρα. Ο Λε Φε σούταρε, ο Μλαντένοβιτς έβαλε την κόντρα κι ο Σαλάχ που ερχόταν ως… τρέιλερ έκανε με κοντινή προβολή το 2-1 για τη Ρεν.

Το καταστροφικό πεντάλεπτο του Παναθηναϊκού είχε και συνέχεια. Συγκεκριμένα, στο 67’ ο Βιλένα ανέτρεψε τον Μάτιτς μέσα στην περιοχή κι έκανε καθαρό πέναλτι. Ο Κόλουμ έδωσε αμέσως την παράβαση. Έτσι, ο Μπλας στο 70’ έκανε το 3-1 απ’ την άσπρη βούλα για τη γαλλική ομάδα.

Στο 79’ ο Σπόραρ, δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς, είχε ένα καλό σουτ που βρήκε σε ετοιμότητα τον Γκαγιόν, ενώ στο 85’ ο Σλοβένος άσος έχασε μία ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία, όταν το πλασέ του μέσα απ’ την περιοχή πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια.

Η Ρεν έχασε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων με δυνατό σουτ του Μπλας που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Μπρινιόλι, στην τελευταία καλή στιγμή του ματς.

Ρεν

(Μπρούνο Ζενεσιό): Γκαγιόν, Ντουέ, Βουό, Μπελοσιάν, Τεάτ, Μπουριζό (63′ Μπλας), Μάτιτς, Τεριέ (63′ Σαλάχ), Λε Φε, Καλιμουεντό (35′ Τρουφέ), Ριντέρ (63′ Σανταμαριά).

Παναθηναϊκός

(Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Ρούμπεν, Τσέριν (46′ Τζούριτσιτς), Βιλένα, Παλάσιος, Μπερνάρ, Ιωαννίδης.

Εξασφάλισε τα νοκ άουτ του Conference League o ΠΑΟΚ

Δεν κατάφερε να κάνει το 4×4 στον 7ο Ομιλο του UEFA Europa Conference League ο ΠΑΟΚ, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 2-2 με την Αμπερντίν στην Τούμπα, έπειτα από ένα ενδιαφέρον παιχνίδι με ανατροπές.

Ακόμη κι έτσι, πάντως, η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου εξασφάλισε την πρόκριση στα νοκ άουτ ματς της διοργάνωσης, ωστόσο την πρωτιά του γκρουπ, άρα και την απευθείας συμμετοχή στους «16», θα την «παίξει» με την Άιντραχτ στη Φραανκφούρτη στις 30 του μήνα.

Οι Λουίς Λόπες (14’) και Τζέιμι ΜακΓκραθ (70’) πέτυχαν τα γκολ για την ομάδα του Μπάρι Ρόμπσον που αποκλείστηκε πρόωρα από τη συνέχεια της διοργάνωσης, ενώ ανάμεσα στα γκολ των Σκωτσέζων βρήκαν δίχτυα οι Τάισον (23’) και Μπουάνα Αλί Σαμάτα (67’) για τους γηπεδούχους.

Επειτα από ένα νευρικό πρώτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ, στην πρώτη οργανωμένη τους προσπάθεια. Ο Ματ Ντέβλιν έκανε τη συρτή σέντρα από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε από τον Κωνσταντίνο Κουλιεράκη κι έφτασε στον Λουίς Λόπες που «ρόλαρε» στο σώμα του Γουίλιαμ Τρόοστ-Εκόνγκ και πλάσαρε τον Ντομινίκ Κοτάρσκι για το 0-1 στο 14’. Η χαρά των «ντονς» δεν κράτησε πολύ, καθώς ο ΠΑΟΚ αντέδρασε.

Κι αν το σουτ του Στέφαν Σβαμπ από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε άουτ στο 22’, στο επόμενο λεπτό ήρθε η ισοφάριση. Ο Τάισον έκλεψε την μπάλα στη μεσαία γραμμή, τροφοδότησε τον Κιρίλ Ντεσπόντοφ, με τον Βούλγαρο να επιστρέφει την μπάλα στον Βραζιλιάνο που δε λάθεψε για το 1-1. Στο 38’, σε σέντρα του Ραχμάν Μπάμπα, ο Στέφαν Γκάρτενμαν με προβολή έστειλε την μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του Ντούχαν Ρόος, με το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους να εντείνουν την πίεσή τους αλλά να μη βρίσκουν δεύτερο τέρμα.

Τον “μπέρδεψαν” οι αλλαγές

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τον Ρόος να έχει απάντηση στις προσπάθειες των Γιάννη Κωνσταντέλια (47’) και Κουλιεράκη (49’), τους Σκωτσέζους να ρίχνουν, στη συνέχεια το ρυθμό του αγώνα. Οι εκατέρωθεν αλλαγές, όμως, λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, έφεραν… αναστάτωση.

Από σέντρα του Τάισον από τα αριστερά, ο Τρόοστ-Εκόνγκ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Σαμάτα, που δυο λεπτά νωρίτερα είχε μπει στο ματς, με νέα κεφαλιά έκανε το 2-1. Ούτε οι πανηγυρισμοί των «ασπρόμαυρων», όμως, κράτησαν πολύ. Η Αμπερντίν κέρδισε φάουλ 10 μέτρα έξω από την περιοχή και με ένα δυνατό δεξί σουτ ο ΜακΓκραθ εξέθεσε το τείχος και το Κοτάρσκι για το 2-2.

Στο 78’ ο Σβαμπ, με το κεφάλι, σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία να σκοράρει και πάλι κόντρα στην Αμπερντίν ενώ το διαγώνιο σουτ του Ράφα Σοάρες στο 87’ βρήκε σε ετοιμότητα τον Ρόος. Παρά την πίεση των «ασπρόμαυρων» το σκορ δεν άλλαξε, με την Αμπερντίν να παίρνει μία ισοπαλία γοήτρου – δεύτερος βαθμός στον όμιλο. Ο ΠΑΟΚ, από την άλλη, ανέβηκε στους 10, τη στιγμή που η Άιντραχτ Φρανκφούρτης έφτασε στους 9 έπειτα από τη νίκη με 1-0 στη Φινλανδία επί της Ελσίνκι – έμεινε στον 1 βαθμό.

ΠΑΟΚ

(Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (82’ Κεντζιόρα), Τρόοστ-Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα (85’ Ράφα Σοάρες), Τσιγγάρας (65’ Οζντόεφ), Σβαμπ, Ντεσπόντοφ (82’ Α. Ζίβκοβιτς), Κωνσταντέλιας, Τάισον, Τόμας (64’ Σαμάτα).

Αμπερντίν

(Μπάρι Ρόμπσον): Ρόος, Γιένσεν, Ρούμπεζιτς, Γκάρτενμαν, ΜακΚένζι, Ντέβλιν, Ντάνκαν (60’ Χέις), Σίνι (61’ Πόλβαρα), Μπάρον, ΜακΓκραθ (78’ Μιόφσκι), Λουίς Λόπες (85’ Σόκλερ).