You are currently viewing Δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε η Νις!
Η Νις πέτυχε σημαντική εντός έδρας νίκη 2-1 με την Λοριάν. Και έφτασε σε απόσταση αναπνοής από τη πρώτη τριάδα στη κατάταξη.

Η Νίς έπρεπε και όφειλε να φτάσει σε αυτή τη νίκη, με αντίπαλο την Λοριάν. Με αποτέλεσμα να βρεθεί σε απόσταση αναπνοής από τη 3η θέση όπου είναι η Ρεν. Έτσι εάν και δυσκολεύτηκε, κατάφερε και επικράτησε με σκορ 2-1.

Οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος, δεν ήταν καθόλου καλοί. Αφού δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν καταστάσεις μπροστά από την εστία των φιλοξενούμενων. Έτσι σε αυτό το πρώτο ημίωρο έπαιξαν κυριαρχικό ρόλο τα πολλά και αβίαστα λάθη από τους δύο μονομάχους. Έτσι έληξε το πρώτο ημίχρονο, με τους δύο αντιπάλους να πηγαίνουν ισόπαλοι χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα της Νίκαιας, μπήκε αποφασισμένη και προσηλωμένη στο στόχο, όπου ήταν μόνο οι τρεις βαθμοί. Έτσι κατάφεραν και προηγηθήκαν στο 53ο λεπτό με σκόρερ τον Νταλότ, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και άμεση ήταν η απάντηση τους, καθώς έφεραν το ματς στα ίσια στο 61ο λεπτό με δράστη τον Λιορέντε.

Έτσι οι γηπεδούχοι στα εναπομείναντα λεπτά που έμειναν έπρεπε να βρουν το γκολ της νίκης. Είχαν πολύ μεγάλη και ασφυκτική πίεση. Έτσι η λύτρωση ήρθε στο 85ο λεπτό με σκόρερ τον εξαιρετικό Ντελότ.

Αυτό το 2-1 παρέμεινε μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης. Με τους γηπεδούχους να φτάνουν στη πολύτιμη νίκη, με αποτέλεσμα να βρεθούν μία ανάσα από τη πρώτη τριάδα στο πρωτάθλημα