You are currently viewing Διπλό σωτηρίας για τον Παναιτωλικό στην Τρίπολη

Ο Παναιτωλικός στην Τρίπολη για την 5η αγωνιστική των play outs της Super League, πέτυχε ένα σπουδαίο διπλό στη μάχη του για την παραμονή

Το Σάββατο (20/4) ο Παναιτωλικός ταξίδεψε στην Τρίπολη για το ματς της 5ης αγωνιστικής των play outs της Super League, απέναντι στον Αστέρα. Το παιχνίδι τελείωσε με νικητές τους φιλοξενούμενους (0-2), που συνεχίζουν δυναμικά τη μάχη τους για την παραμονή.

Στην Τρίπολη, οι Αγρινιώτες πανηγύρισαν τη δεύτερη σερί νίκη τους στα play outs. Ένα πολύ σημαντικό διπλό για τη μάχη τους για την παραμονή στα μεγάλα σαλόνια.

Το πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού είχε γρήγορο ρυθμό, με την ομάδα του Αγρινίου να έχει τον πρώτο λόγο. Ωστόσο, οι Αρκάδες είχαν την πρώτη μεγάλη στιγμή του αγώνα, στο 22ο λεπτό με τον Ατιένθα.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε άνοιξε στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Σέρχιο Ντίας. Αργότερα, στο 66′, ο Παραγουανός ήταν και πάλι πρωταγωνιστής της φάσης. Ήταν αυτός που έβγαλε την υπέροχη ασίστ στον Πέδρο, που με τη σειρά του έκανε το 2-0. Ένα σκορ που έμεινε και μέχρι το φινάλε.

Στην βαθμολογία, ο Παναιτωλικός έφτασε στους 30 πόντους. Πλέον, οι Αγρινιώτες βρίσκονται στο +1 από τον Βόλο και στο +2 από την Κηφισιά. Από την άλλη πλευρά, ο Αστέρας Τρίπολης έχει 34 βαθμούς. Παρέμεινε στη 7η θέση και είναι άνετος, δύο αγωνιστικές πριν από το τέλος του πρωταθλήματος.

ΑΣΤΕΡΑΣ

(Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Λύρατζης (88′ Γκαρσία), Ατιένθα, Καστάνιο, Χουχούμης (63′ Άλβαρες), Γιαμπλόνσκι, Γκος (80′ Αλάγκμπε), Μπαρτόλο (46′ Μάντζης), Κρεσπί, Παλάσιος (63′ Ζουγλής), Μιριτέλο.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ

(Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Μαυρίας, Οικονόμου, Μαλής (79′ Ντουάρτε), Ταμπίτζε, Τορεχόν, Χουάνπι, Πέρεζ (82′ Τσιγγάρας), Λιάβας (63′ Χατζηθεοδωρίδης), Ντίαζ (82′ Φ. Ντουάρτε), Λομόνακο (63′ Πέδρο).