You are currently viewing Διπλό στο Αγρίνιο για τη Λαμία, 2-1 τον Παναιτωλικό

Η εντυπωσιακή πορεία της ομάδας του Λεωνίδα Βόκολου συνεχίστηκε και στο Αγρίνιο. Οι Λαμιώτες επικράτησαν με 2-1 του Παναιτωλικού, στην 20η αγωνιστική της Super League.

Στην 20η αγωνιστική της Super League, η Λαμία έφτασε σε ένα σπουδαίο διπλό στο Αγρίνιο. Το σύνολο του Λεωνίδα Βόκολου επικράτησε του Παναιτωλικού με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, με τους Μάλτσι και Νούνιες αντίστοιχα. Οι τρεις πόντοι που πήραν τους ανεβάζουν στην 6η θέση και βλέπουν πλέον τα playoffs.

Στην απέναντι όχθη, ο Παναιτωλικός για μια ακόμη φορά γνώρισε την ήττα. Αυτό τον καθηλώνει στις τελευταίες θέσει της βαθμολογίας. Ταυτόχρονα καθιστά το έργο των Αγρινιωτών για την παραμονή, πολύ δύσκολο.

Η αλήθεια είναι πως οι γηπεδούχοι στάθηκαν πολύ άτυχοι στην αναμέτρηση με τη Λαμία. Είχαν τρία δοκάρια με τους Χουάνπι, Καρέλη και Ζοάο Πέδρο, αντίστοιχα.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Κατάφεραν να εκμεταλλευτούν αυτό το γεγονός από νωρίς. Στο 11′, ο Καρλίτος εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά. Ο Μάλτσι κέρδισε την άμυνα του Παναιτωλικού στον αέρα και άνοιξε το σκορ.

Στο 18′ ο Ντουάρτε… άγγιξε την ισοφάριση. Η κεφαλιά του, από εξαιρετική θέση, όμως, πέρασε άουτ. Στο 23′ παραλίγο να γίνει το 2-0, όταν ο Καρλίτος εκτέλεσε… απευθείας κόρνερ. Και πάλι όμως, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι έχασαν μία μοναδική ευκαιρία στο τέλος του ημιχρόνου (44′), με κεφαλιά του Χουάνπι να σταματάει στο δοκάρι. Ο Καρέλης που πήρε το… ριμπάουντ, έστειλε κι αυτός την μπάλα στο δοκάρι.

Εν τέλει ο Παναιτωλικός βρήκε το γκολ που έψαχνε στην αρχή του δευτέρου μέρους. Μετά από μία φάση διαρκείας ο Μαυρίας σούταρε μέσα από την περιοχή και νίκησε τον Κοσέλεφ για το 1-1 στο 47′. Στο 78′ οι Αγρινιώτες είχαν τρίτο δοκάρι, αυτήν τη φορά με κεφαλιά του Ζοάο Πέδρο από σέντρα του Τορεχόν.

Τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν εκ νέου, με ωραίο σουτ του Νούνιες μετά από ατομική προσπάθεια. Οι γηπεδούχοι… ανέβηκαν στα τελευταία λεπτά, ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Εν τέλει, δεν κατάφεραν να πετύχουν κάτι και το εις βάρος τους 2-1 διατηρήθηκε έως το τέλος.

Παναιτωλικός

(Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Μαυρίας (90’+1′ Μπακάκης), Μπρούνο Ντουάρτε, Στάγιτς, Τορεχόν, Λιάβας, Πέρες (90’+1′ Μπουζούκης), Χατζηθεοδωρίδης (76′ Ζοαό Πέδρο), Καρέλης, Σενγκέλια (65′ Ντίαζ), Χουάνπι (65′ Ντούαρτε)

Λαμία

(Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης, Νούνιες, Καρλίτος (81′ Τσούκαλος), Μαρτίνεθ (73′ Σίντκλεϊ), Σιμόν, Μάλτσι (90’+1′ Κορνέζος), Παπαδόπουλος, Τσιλούλης (73′ Τόσιτς), Αμαράλ