You are currently viewing DFL SuperCup: Τροπαιούχος η Λεβερκούζεν στα πέναλντι

Το πρώτο γερμανικό τρόπαιο της σεζόν, το DFL SuperCup, κατέκτησε η νταμπλούχος Λεβερκούζεν νικώντας τη Στουτγκάρδη στα πέναλντι

Στο πρώτο επίσημο ματς της σεζόν στη Γερμανία, η νταμπλούχος Λεβερκούζεν κοντραρίστηκε με τη δευτεραθλήτρια Στουτγκάρδη στον τελικό του DFL SuperCup. Το παιχνίδι, που στην κανονική του διάρκεια τελείωσε ισόπαλο με 2-2, οδηγήθηκε στα πέναλντι. Εκεί η Λεβρκούζεν που δεν ξέρει να χάνει, νίκησε με 4-3. Έτσι, επέκτεινε το αήττητο της στη Γερμανία σε 41 παιχνίδια σερί και ταυτόχρονα σήκωσε το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς.

H Λεβερκούζεν πήρε από νωρίς προβάδισμα και έκανε το 1-0 μόλις στο 11ο λεπτό. Ο Τασπομπά πήρε την κεφαλιά και πριν η μπάλα περάσει την γραμμή, ο Μπονιφάς την έστειλε στα δίχτυα.

Η Στουτγκάρδη απάντησε άμεσα, στο 15′. Ο Μίτελστεντ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Μιλότ με τη μία πλάσαρε για το 1-1.

Τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για την Λεβερκούζεν λίγο πριν από το τέλος του πρώτου μέρους. Κι αυτό γιατί στο 37ο λεπτό ο Τεριέ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 63′, η Στουτγκάρδη κατάφερε να περάσει μπροστά. Ο Ουντάβ έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα, έπειτα από το γέμισμα του Κρέτσιχ από τα αριστερά.

Στο 88′ οι ασπιρίνες κατάφεραν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης. Ο Βίρτς βρήκε τον Σικ και εκείνος πλάσαρε για το 2-2.

Στα πέναλτι η Λεβερκούζεν ήταν απολύτως κυρίαρχη. Δεν έχασε ούτε ένα πέναλτι, ενώ η Στουτγκάρδη είχε δύο αποτυχίες. Ο Κρέτσιχ δεν νίκησε τον Χραντέτσκι, ενώ ο Σίλας αστόχησε στην τελευταία εκτέλεση. Έτσι, η Λεβερκούζεν πανηγύρισε το πρώτο Σούπερ Καπ της ιστορίας της.