You are currently viewing Coppa Italia: Κυπελλούχος η Βέκια Σινιόρα

Η Γιουβέντους επιβλήθηκε της Αταλάντα στον τελικό του Coppa Italia και πανηγύρισε το 15ο κύπελλο στην ιστορία της

Το βράδυ της Τετάρτης (15/5) στη Ρώμη παίχτηκε ο τελικός του Coppa Italia, ανάμεσα στις Αταλάντα και Γιουβέντους. Στο τέλος του παιχνιδιού στο Ολίμπικο, η Γηραιά Κυρία χρίστηκε Κυπελλούχος Ιταλίας για 15η φορά στην Ιστορία της

Η Αταλάντα μπήκε στο παιχνίδι αεράτη, ερχόμενη από την πρόκριση στον τελικό του Europa League. Δυστυχώς όμως, το όνειρο της για το δεύτερο τρόπαιο της ιστορίας της και πρώτο μετά από το 1963, έμεινε ανεκπλήρωτο. Αντίθετα, η Γιουβέντους μπήκε στο παιχνίδι αποφασισμένη και συγκεντρωμένη στο στόχο της.

Με το μαχαίρι στα δόντια, η ομάδα του Μάσιμο Αλέγκρι πήρε κεφάλι στο σκορ από τα πρώτα κιόλας λεπτά. Ο Ντούσαν Βλάχοβιτς βγήκε σε θέση τετ α τετ. Εφόσον δεν κατάφερε να τον σταματήσει κανένας από την αντίπαλη άμυνα, εκτέλεσε υποδειγματικά για το 1-0.

Οι Τορινέζοι υπερασπίστηκαν το προβάδισμα τους, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο μέχρι τέλους. Μάλιστα, χαρακτηριστικό αυτού ήταν ότι δε δέχτηκαν ούτε μία τελική εντός εστίας. Αντίθετα, έφτασαν και σε 2ο γκολ στο 73ο λεπτό. Και πάλι ο Βλάχοβιτς βρέθηκε στο σωστό σημείο την κατάλληλη στιγμή μέσα στην περιοχή και με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Όμως το τέρμα αυτό ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ.

Στα εναπομείναντα λεπτά, η Αταλάντα πήρε μέτρα. Πίεσε ψηλά κι έψαξε την ισοφάριση. Ωστόσο, αυτή δεν ήρθε ποτέ. Η άμυνα της Βέκια σινιόρα έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο φινάλε κι έκρινε το τελικό αποτέλεσμα.

Αυτό ήταν το 5ο Κύπελλο Ιταλίας που κατέκτησε η πολυνίκης του θεσμού Γιουβέντους, με τον Μάσιμο Αλέγκρι στον πάγκο της. Από την άλλη, για τον Γκασπερίνι ήταν ο 3ος χαμένος τελικός με την Dea. Παρόλα αυτά, ευελπιστεί να …ρεφάρει την ερχόμενη εβδομάδα, στον τελικό του Europa League απέναντι στην Λεβερκούζεν.