You are currently viewing Copa del Rey: Η Ρεάλ βγήκε νικήτρια στο super ντέρμπυ της Μαδρίτης (+vid)

Στο ντέρμπι της Μαδρίτης, οι εκπληκτικές Ρεάλ και Ατλέτικο πάλεψαν σκληρά 120′ για μια θέση στα ημιτελικά του Copa del Rey. Τελικά, Μπενζεμά και Βινίσιους χάρισαν στη βασίλισσα τη νίκη

Ένα απίθανο ντέρμπι είδαμε στη Μαδρίτη ανάμεσα στις Ρεάλ και Ατλέτικο. Οι δυο ομάδες πάλεψαν σκληρά για μια θέση στα ημιτελικά του Copa del Rey. Το κανονικό παιχνίδι έληξε ισόπαλλο, με 1-1. Στην παράταση όμως οι αντοχές των μερένγκες έκαναν τη διαφορά. Τα γκολ των Μπενζεμα και Βινίσιους έγραψαν το τελικό 3-1, μετά από 120 λεπτά χορταστικού αγώνα στο Σαντιάγο Μπερναμπέου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για την Ατλετικο. Μπήκε δυναμικά κι είχε τον απόλυτο έλεγχο. Δημιούργησε πολύ γρήγορα πολλές καλές ευκαιρίες. Μόλις στο 19′, ο Άλβαρο Μοράτα έγραψε το 0-1, μετά από μια πολύ καλή ομαδική προσπάθεια. Από τη μεριά της Ρεάλ δεν υπήρξε καμία αντίδραση. Κάπως έτσι κύλησε το πρώτο ημίχρονο,

Το δεύτερο μέρος του αγώνα όμως ήταν σαφώς πιο συναρπαστικό. Πολύ νωρίς, μια πολλά υποσχόμενη προσπάθεια του Μπενζεμά διέκοψε με εντυπωσιακή επέμβαση ο Γιαν Όμπλακ. Το παιχνίδι συνέχισε δυναμικά με πολλές άστοχες προσπάθειες και για τις δυο ομάδες.

Ψάχνοντας για λύσεις ο Αντσελότι, έριξε στον αγώνα τους Ροντρίγκο και Μάρκος Ασένσιο. Η κίνηση αυτή απέδωσε. Στο 79′ ο Ροντρίγκο με εκπληκτικό σόλο έγραψε το 1-1. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με ακόμα περισσότερες, άστοχες, φάσεις.

Και έτσι φτάσαμε στην παράταση. Οι αντοχές της Ρεάλ ήταν ξεκάθαρα περισσότερες. Όλο το παιχνίδι μεταφέρθηκε στην περιοχή των ροχιμπλάνκος. Επιπλέον, οι δύο κίτρινες σε ένα λεπτό για μαρκαρίσματα του Στέφαν Σάβιτς, άφησαν τους φιλοξενούμενους με παίκτη λιγότερο σε μια κρίσιμη καμπή του αγώνα.

Η Ρεάλ το εκμεταλλεύτηκε στο 104′ όταν σε σέντρα του Ασένσιο από δεξιά ο Μπενζεμά από κοντά έκανε το 2-1. Με παίκτη και γκολ παραπάνω, οι γηπεδούχοι δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης, με τον πρωταγωνιστή του αγώνα πριν από τη σέντρα, Βινίσιους, να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 120+2′.

ΡΕΑΛ

Κουρτουά, Νάτσο (115′ Οντριοθόλα), Μιλιτάο, Ρίντιγκερ, Μεντί (44′ Θεμπάγιος), Μόντριτς, Καμαβινγκά, Κρόος (74′ Ασένσιο), Βαλβέρδε (69′ Ροντρίγκο, 115′ Μαρτίν), Μπενζεμά, Βινίσιους

ΑΤΛΕΤΙΚΟ

Όμπλακ, Μολίνα, Σάβιτς, Ερμόσο, Ρεϊνίλντο, Κόκε (83′ Κοντογκμπιά), Ντε Πολ (83′ Σαούλ), Λεμάρ (74′ Καράσκο), Γκριεζμάν (91′ Μπάριος), Κορέα (74′ Ντεπάι), Μοράτα (63′ Βίτσελ)

Copa del Rey: Τα αποτελέσματα των προημιτελικών

• Μπαρτσελόνα – Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-0 (52′ Ντεμπελέ)
  • Οσασούνα – Σεβίλλη 2-1 παρ., 1-1 κ.α. (71′ Άβιλα, 99′ Εζαλζουλί / 90+4′ Εν Νεσιρί)
  • Βαλένθια – Αθλέτικ 1-3 (43′ αυτ. Ντε Μάρκος / 35′ Μουνιαΐν, 45′ Ν. Γουίλιαμς, 74′ πέν. Βέσγα)
  • Ρεάλ – Ατλέτικο 3-1 (79′ Ροντρίγκο, 104′ Μπενζεμά, 120+2′ Βινίσιους – 19′ Μοράτα)