You are currently viewing Copa America: Πρωτιά για Αργεντινή με τεσσάρα!
Copa America: Πρωτιά για Αργεντινή με τεσσάρα!

Έπεσε η αυλαία της φάσης των ομίλων του Copa America με την Αργεντινή να επικρατεί 4-1 της Βολιβίας με τον Μέσι να πετυχαίνει δύο γκολ. Στο άλλο ματς της ημέρας, η Ουρουγουάη επιβλήθηκε 1-0 της Παραγουάης.

Βολιβία – Αργεντινή (1-4)

Στον αστερισμό του Λιονέλ Μέσι κινήθηκε η αναμέτρηση της Αργεντινής με την Βολιβία. Στο ματς αυτό, ο Μέσι σημείωσε  ρεκόρ συμμετοχών με την Εθνική ομάδα της χώρας του. Ο τρομερός Λίο ήταν σε μεγάλα κέφια. Μάλιστα, πέτυχε δύο γκολ και έδωσε μία ασίστ στο 4-1 της “αλμπισελέστε”.

Συγκεκριμένα, μόλις στο 6ο λεπτό έδωσε έτοιμο γκολ στον Γκόμες για το 1-0. Στη συνέχεια ανέλαβε εκείνος το σκοράρισμα. Πρώτα στο 33’ με πέναλτι. Στη συνέχεια στο 42’ διαμόρφωσε το 3-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Η Βολιβία αντέδρασε και μείωσε στο σκορ στο 60 με τον Σααβέδρα. Όμως ο Λαουτάρο Μαρτίνες τελείωσε το ματς στο 65′ διαμορφώνοντας το τελικό 4-1.

Ουρουγουάη – Παραγουάη (1-0)

Στο άλλο ματς της ημέρας η Ουρουγουάη όχι απλά πήρε τη νίκη στο ντέρμπι με την Παραγουάη με 1-0, αλλά με αυτό το τρίποντο σκαρφάλωσε και στη δεύτερη θέση.

Το παιχνίδι ήταν ένα κλασικό λατινοαμερικάνικο ντέρμπι το οποίο κρίθηκε στο γκολ. Εκείνος που το έβαλε ήταν ο Καβάνι, ο οποίος ευστόχησε σε πέναλτι στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στη συνέχεια του ματς δεν άλλαξε τίποτα και έτσι η Ουρουγουάη θα αντιμετωπίσει την Κολομβία στα προημιτελικά, ενώ η Παραγουάη θα παίξει με το Περού.