You are currently viewing Conference League: Η Τσέλσι άλωσε το ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός υπέστη βαριά ήττα από την Τσέλσι, μέσα στο ΟΑΚΑ, στη 2η αγωνιστική του Conference League

Το βράδυ της Πέμπτης (24/10) ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε στο ΟΑΚΑ την Τσέλσι για τη 2η αγωνιστική της League Phase του Conference League. Το παιχνίδι διεξήχθη κάτω από τη βαριά σκια του θανάτου του Τζορτζ Μπάλντοκ. Άλλωστε, ήταν το πρώτο εντός έδρας παιχνίδι των πράσινων μετά τον άδικο χαμό του παίχτη τους. Το κλίμα έγινε ακόμα πιο βαρύ στο τέλος της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι υποτάχθηκαν στην ποιότητα και το μεγαλείο των Λονδρέζων, που έφυγαν νικητές με το ευρύ 1-4.

Ο Παναθηναϊκός φιλοδοξούσε να ζήσει μια μεγάλη βραδιά μπροστα στους 60000 οπαδούς που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ. Η Τσέλσι όμως, που θεωρείται το φαβορί για τον τίτλο στο Conference League, είχε άλλη γνωμη. Εκμεταλλευόμενη την κακή αμυντική συμπεριφορά των παικτών του Αλόνσο, έφτασε στο θρίαμβο.

Προηγήθηκε στο 22′, με τον Ζοάο Φέλιξ. Ο Μούντρικ βρήκε ωραία τον Πορτογάλο μέσα στην περιοχή κι αυτός με τη μια την έστειλε στα δίχτυα. Αυτή όμως ήταν μόνο η αρχή στον εφιάλτη των πρασίνων. Στο δεύτερο μέρος οι Λονδρέζοι μέσα σε 10 λεπτά ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 0-4.

Αρχικά στο 49′ ο Μούντρικ πέτυχε το πρώτο του γκολ στη σεζόν. Ο Νέτο έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Ουκρανός με μια σκαστή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα. Το τρίτο γκολ ήρθε στο 55ο λεπτό. Ο Φέλιξ έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Μακσίμοβιτς έβαλε την κόντρα και άλλαξε την πορεία της μπάλας, μπερδεύοντας έτσι τον Ντραγκόφσκι. Στο 58′ ο Μαντσίνι έκανε πέναλτι με χέρι σε μεταβίβαση του Ζοάο Φέλιξ. Ο διαιτητής ήταν δίπλα και έδωσε την εσχάστη των ποινών. Την εκτέλςση ανέλαβε ο Ενκουνκού, που ευστόχησε, κάνοντας το 4-0.

Ο Παναθηναϊκός μείωσε στο 69ο λεπτό. Με ωραίο παράλληλο γύρισμα ο Βαγιαννιδης βρήκε τον Πελίστρι. Αυτός σκόραρε το γκολ της τιμής, προ κενής εστίας.