You are currently viewing Conference League: Με το κεφάλι ψηλά ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση στον αγώνα ρεβάνς του τρίτου προκριματικού γύρου του Europa Conference League κόντρα στην Σλάβια Πράγας. Έπαιξε δυνατά κι έχασε ένα σωρό ευκαιρίες για να περιοριστεί στο τέλος σε ισοπαλία (1-1). Ένα αποτέλεσμα που σε συνδυασμό με την ήττα του με 2-0 στην Τσεχία, δυστυχώς, τον αφήνει εκτός Ευρώπης…

Conference League: Ήταν η πρώτη εντός έδρας Ευρωπαϊκή εμφάνιση του Παναθηναϊκού, μετά από το πέντε χρόνια. Το γήπεδο, κατάμεστο. Όμως, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να μοιράσει χαρά στον κόσμο του. Παρόλο που το πάλεψε πολύ, το τέλος του αγώνα τον βρήκε ισόπαλο με την Σλάβια Πράγας, με σκορ 1-1. Αποτέλεσμα που τον έβγαλε νοκ άουτ από την υπόθεση πρόκριση στα πλέι οφ του Europa Conference League, καθώς είχε ηττηθεί με σκορ 2-0 στο πρώτο ματς στην Τσεχία.

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση. Είχε δοκάρι στο δεύτερο λεπτό με τον Σπόραρ ενώ στο 20΄ ο Αϊτόρ αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Στο 32΄ ο Παναθηναϊκός έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία με τον Σπόραρ.

Τελικά ο Σλοβένος σέντερ φορ βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 58΄με κοντινή προβολή ύστερ από την σέντρα του Χουανκάρ. Όπως ήταν φυσικό κι αναμενόμενο, το γήπεδο πήρε… φωτιά.

Ο Σπόραρ βρέθηκε κοντά στο 2-0 στο 85΄ αλλά η γυριστή του κεφαλιά αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα της Σλάβια Πράγας.

Το τελικό 1-1 διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις. Ο Καμπέτσης γύρισε απρόσεχτα την μπάλα προς τον Μπρινιόλι χωρίς να αντιληφθεί την παρουσία του Γιουρέτσκα, ο οποίος βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού και ισοφάρισε στο τελικό 1-1.