You are currently viewing Conference League: Πέρασε στα νοκ άουτ ο ΠΑΟΚ, 2-0 την Λίνκολν
Conference League: Την πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης πανηγύρισε ο «δικέφαλος του Βορρά», επικρατώντας 2-0 της Λίνκολν.

Conference League: Την πρόκριση στα πλέι οφ της διοργάνωσης πανηγύρισε ο «δικέφαλος του Βορρά», επικρατώντας 2-0 της Λίνκολν. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου αντέδρασε μετά από πέντε ματς χωρίς νίκη, λυγίζοντας με ευκολία την αντίσταση της αδύναμης εκπροσώπου του Γιβραλτάρ.

Οι γηπεδούχοι θεωρητικά χρειάζονταν ευρεία νίκη για να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του Conference League. Ετσι μπήκαν με επιθετική διάθεση, ανοίγοντας το σκορ στο 17’ με κεφαλιά του Ζίβκοβιτς μετά από μπαλιά του Σίντκλεϊ. Τρία λεπτά αργότερα η Λίνκολν έγινε απειλητική σε εκτέλεση φάουλ του Γουόκερ με τον Πασχαλάκη να αποκρούει εντυπωσιακά. Ο ΠΑΟΚ ανέβαζε στροφές και στο 28’ ο Μουργκ σούταρε, με τον Κόλινγκ να αποκρούει σε κόρνερ. Kαι δύο λεπτά αργότερα ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων έσωσε σε προσπάθεια του Αουγκούστο.

Ομως δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα στο 55’, με τον Σβαμπ να πιάνει πολύ ωραία γυριστή κεφαλιά μετά από εξίσου όμορφη μπαλιά του Ζίβκοβιτς, με την μπάλα να προσκρούει στο δοκάρι πριν καταλήξει στα δίχτυα. O ρυθμός έπεσε αρκετά μετά το δεύτερο γκολ της ελληνικής ομάδας, που απείλησε στο 69′ με άστοχο σουτ του Ζίβκοβιτς και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 88′ με τον Μπίσεσβαρ.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σίντκλεϊ, Κρέσπο, Μιχάι, Τέιλορ (Λύρατζης 60’), Σβαμπ (Τσιγγάρας 74’), Κούρτιτς, Αουγκούστο (Μπίσεσβαρ 67’), Μουργκ. Αν. Ζίβκοβιτς, Σφιντέρσκι (Άκπομ 67’).

Λίνκολν: Κόλιν, Τοσκάνο, Τσιπολίνα, Λόπες, Σέρτζεντ, Ανόν, Γιαχάγια, Ρονάν (Καραλέρο 72’), Γουόκερ (Οκράν 65’), Γκόμεζ, Μπρίτο (Αράιζα 78’).

Οι οκτώ υποψήφιες αντίπαλοι του ΠΑΟΚ: Σπάρτα Πράγας, Αϊντχόφεν, Λέστερ, Φενέρμπαχτσε, Μαρσέιγ, Μίντιλαντ, Σέλτικ, Ραπίντ Βιέννης.