You are currently viewing Conference League: ΠΑΟΚ – Ριέκα – Λύτρωση στις καθυστερήσεις!

Conference League: Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Ριέκα. Ήταν το πρώτο από τα δύο ματς που θα κρίνουν την είσοδο στους ομίλους του Κόνφερενς Λιγκ. Η ομάδα του Λουτσέσκου έχασε ένα σωρό ευκαιρίες (21 τελικές) και πήρε την ισοπαλία με αυτογκόλ στις καθυστερήσεις…

Ο ΠΑΟΚ αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με την Ριέκα στην Τούμπα. Ήταν το πρώτο ματς της φάσης των πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Η πρόκριση στην φάση των ομίλων θα κριθεί την επόμενη Πέμπτη στη ρεβάνς της Κροατίας.

Οι Κροάτες είχαν προηγηθεί στο σκορ με τον Λεπένιτσα στο 33΄. Αυτός εκμεταλλεύθηκε το λάθος του Μπίσεσβαρ. Έτσι με έναι ωραίο και δυνατό σουτ έστιλε την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκ. Έχασε πολλές ευκαιρίες. Κυρίως με τον Σφιντέρσκι. Από την άλλη όμως, είχε σε κακή μέρα τους Τέιλο και Ζίφκοβιτς. Τέλος, ο Μπίσεσβαρ ήταν μέτριος και έγινε αλλαγή στο 72΄με τον Μουργκ.

Το 1-1 αφήνει ανοικτή την υπόθεση πρόκριση για τη ρεβάνς της Κροατίας. Το καλό για τον ΠΑΟΚ είναι ότι φέτος δεν ισχύει το πλεονέκτημα του εκτός έδρας γκολ, οπότε μπορεί να προκριθεί αν νικήσει με οποιοδήποτε σκορ στη ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Ροντρίγκο (31’ Τέιλορ), Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Κούρτιτς (90’ Εσίτι), Σβαμπ, Ζίβκοβιτς (72’ Κούτσιας), Μπίσεσβαρ (72’ Μουργκ), Καντουρί (90’ Καγκάβα), Σφιντέρσκι

Ριέκα (Γκόραν Τόμιτς): Πρσκαλό, Ζοάο Εσκοβάλ, Κρέσιτς, Γκάλοβιτς, Τόμετσακ (72’ Μπούσνιακ), Βούκσεβιτς (76’ Γκάλεσιτς), Λεπινίτσα, Τσερίν (76’ Λίμπερ) , Πάβισιτς, Αμπέμ, Αμπάς (90’ Όμπρεγκον).