You are currently viewing Conference League: Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ θριάμβευσαν και προκρίθηκαν στα προημιτελικά! [vids]

Μεγάλη βραδιά για το ελληνικό ποδόσφαιρο, καθώς τόσο ο Ολυμπιακός όσο και ο ΠΑΟΚ θα συνεχίσουν στα προημιτελικά του Conference League! Οι ερυθρόλευκοι συνέτριψαν με 1-6 στην παράταση την Μακάμπι Τελ Αβίβ, ενώ ο ΠΑΟΚ με 5-1 την Ντιναμό Ζάγκρεμπ!

Ο Ολυμπιακός έκανε το … θαύμα!!

Οι “ερυθρόλευκοι” πήγαν στη Σερβία για το θαύμα και το πέτυχαν, καθώς κέρδισαν την Μακάμπι Τελ Αβίβ με 1-4 στα 90 λεπτά και στην παράταση πέτυχαν άλλα δύο γκολ. Παίρνοντας έτσι το πολυπόθητο εισιτήριο για τους “8” του Conference League.

Ο Ολυμπιακός είχε να ανέβει ένα βουνό μετά την ήττα με 1-4 στον Πειραιά από την Μακάμπι Τελ Αβίβ, ωστόσο πέτυχε το ακατόρθωτο. Και θα συνεχίσει το φετινό του ευρωπαϊκό ταξίδι στα προημιτελικά του Conference League. Οι Πειραιώτες κέρδισαν τους Ισραηλινούς εκτός έδρας με το ίδιο σκορ και στην παράταση πέτυχαν την μεγάλη ανατροπή που έχει σημειώσει ελληνική ομάδα στα ευρωπαϊκά κύπελλα.

Απόλυτη κυριαρχία

Μόλις στο 10′ ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί με τον Ποντένσε. Ο Πορτογάλος με ωραίο τελείωμα κέρδισε τον Μισπάτι για το 0-1. Στο 36′ οι “ερυθρόλευκοι” διπλασίασαν τα τέρματα τους. Ο Ποντένσε έδωσε τρομερή ασίστ στον Φορτούνη, ο οποίος με υποδειγματικό τρόπο έκανε το 0-2. Το εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό ολοκληρώθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ποντένσε ξανά με ωραία δημιουργία βρήκε τον Ελ Κααμπί που με τρομερή κεφαλιά έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του. Ισοφαρίζοντας έτσι τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

Η Μακάμπι μείωσε σε 1-3 στο 57′. Ο Κανισόβσκι ελίχθηκε στην περιοχή, ο Ρέτσος τον βρήκε χαμηλά και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ζάχαβι, ο οποίος κέρδισε τον Τζολάκη. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πετύχει και τέταρτο γκολ. Ο Ορτέγκα έβγαλε την σέντρα και ο Ελ Κααμπί έκανε το ψαλίδι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-4 στο 65′. Το σκορ αυτό παρέμεινε μέχρι το τέλος και οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση.

Εκεί, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε μόλις τρία λεπτά για να φθάσει σε σκορ πρόκρισης. Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ, ο Γιόβετιτς με ωραίο διαγώνιο σουτ κέρδισε τον Μισπάτι κάνοντας το 5-1. Στο 103′ ο Ολυμπιακός κλείδωσε την πρόκριση του στους “8”. Ο Μασούρας με τρομερή ενέργεια μπήκε στην περιοχή, πέρασε τον Μισπάτι και γύρισε τη μπάλα προς τον Ελ Αραμπί ο οποίος σε κενή εστία την έστειλε στα δίχτυα για το 6-1.

ΜΑΚΑΜΠΙ

Μισπάτι, Σαχάρ (90+1′ Κοέν, 108′ Ν. Μπιτόν), Ναχμίας, Σάμποριτ, Ρεβίβο (113′ Νταβιντζάντα), Πέρετζ, Φαν Όβερεεμ (75′ Τούργκεμαν), Κανιτσόβσκι, Ντάβιντα (108′ Μπντόζα), Μίλσον (14′ Μπίτον), Ζαχάβι.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Τζολάκης, Ροντινέι (106′ Κίνι), Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Τσικίνιο, Όρτα (82′ Γιόβετιτς), Φορτούνης (95′ Μασούρας), Ποντένσε (103′ Ιμπόρα), Ελ Κααμπί (88′ Ελ Αραμπί).

Συγκλονιστικός ΠΑΟΚ σκόρπισε τους Κροάτες

Απίστευτη εμφάνιση για τον “Δικέφαλο του Βορρά”, που διέλυσε με 5-1 τους Κροάτες στην Τούμπα. Και πανηγύρισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Conference League για δεύτερη φορά στην ιστορία του.

Μπορεί να βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο μετά την ήττα με 2-0 στο Ζάγκρεμπ, ωστόσο μπροστά στο κοινό του ο ΠΑΟΚ προσέφερε μία εντυπωσιακή ποδοσφαιρική παράσταση. Και πέτυχε την μεγάλη ανατροπή. Οι “ασπρόμαυροι” διέλυσαν την Ντιναμό με πεντάρα στον επαναληπτικό της Τούμπας και της άρπαξαν μέσα από τα χέρια το εισιτήριο για τους “8” της διοργάνωσης.

Σε κόρνερ του Ζίβκοβιτς από τα αριστερά στο 26′ ο Κουλιεράκης πήρε την κεφαλιά-πάσα στο πρώτο δοκάρι. Για να έρθει στο δεύτερο ο Μπάμπα και με νέα κεφαλιά να την στείλει στα δίχτυα για το 1-0. Στο 33΄οι γηπεδούχοι διπλασίασαν το προβάδισμα τους. Η μπάλα έφτασε στον Κουλιεράκη, σούταρε με την μπάλα να του κάνει το χατίρι καταλήγοντας στα δίχτυα. Στο 42′ ο ΠΑΟΚ πήρε σκορ πρόκρισης. Ο Τάισον είδε στο δεύτερο δοκάρι τον Τόμας, ο οποίος σκόραρε με ωραία κεφαλιά.

Μείωσαν οι Κροάτες, δεν πτοήθηκε ο ΠΑΟΚ

Η Ντιναμό κατάφερε να μειώσει πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Πέτκοβιτς προσπάθησε να περάσει τον Κεντζιόρα αυτός απομάκρυνε τη μπάλα που πήγε στον Χότζα. Aυτός έκανε το διαγώνιο σουτ και νίκησε τον Κοτάρσκι για το 3-1 στο 49′. Παρ’ όλο που ο ΠΑΟΚ δεν είχε πείσει με την απόδοση του στο δεύτερο μέρος, πήρε σκορ πρόκρισης στο 72′. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Κουλιεράκης ξανά, με περίεργο τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 4-1. Το παιχνίδι τελείωσε στο 88′. Ο Ντεσπόντοφ κέρδισε το πέναλτι, ο Ζίβκοβιτς με ψυχραιμία κέρδισε τον Ζέβιστιτς σφραγίζοντας την πρόκριση με το τελικό 5-1.