You are currently viewing Conference League: Η Νόα με το ένα πόδι στους ομίλους

Στην πρώτη φάση των playoffs της Conference League, η Νόα επιβλήθηκε, στην Αρμενία, της Ρουζόμπεροκ και είναι με το ένα πόδι στους ομίλους

Η Νόα …κινδυνεύει να περάσει στους ομίλους της Conference League για πρώτη φορά στην ιστορία της. Το βράδυ της Τρίτης (20/8) υποδέχθηκε τη Ρουζόμπεροκ στην έδρα της για το πρώτο παιχνίδι τους για τα playoffs της διοργάνωσης. Οι γηπεδούχοι σάρωσαν τους αντιπάλους τους με το επιβλητικό 3-0.

Για μια ακόμα φορά, το παιχνίδι σημαδεύτηκε από την απίθανη γκάφα του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Το ειδαμε να συμβαίνει και στο παιχνίδι της ΑΕΚ. Εκείνο το απίστευτο γκολ που δέχθηκε ο Στρακόσα από τον τερματοφύλακα της Νόα, Όγκνιεν Τσαντσάρεβιτς.

Κάτι παρόμοιο συνέβη και στις 20 Αυγούστου, στο πρώτο παιχνίδι της Νόα με την Ρουζόμπεροκ. Αυτή τη φορά, τη σκυτάλη στις γκάφες πήρε ένας άλλος… Θωμάς! Ο τερματοφύλακας των Σλοβάκων, Tomas Fruhwald.

Μόλις στο 3ο λεπτό έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και έτσι ο Γκρεγκόριο έκανε το 1-0.

Στο 54ο λεπτό, σε γύρισμα αμυντικού ο τερματοφύλακας της Ρουζόμπεροκ έκανε ένα τραγικό κοντρόλ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να δώσει πλεονέκτημα κατοχής και απειλής στον αντίπαλο επιθετικό. Αυτός, από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας του. Τέλος, στις καθυστερήσεις δέχθηκε ένα… σχεδόν αυτογκόλ από κεφαλιά αμυντικού του -στο πρώτο δοκάρι- σε μια φάση που άργησε να αντιδράσει.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, η Νόα επικράτησε με 3-0. Τώρα θα πάει σε μία εβδομάδα στη Σλοβακία για να υπερασπιστεί την ιστορική πρόκριση σε βάρος της ΑΕΚ, την ευρεία σε έκταση νίκη της με την Ρουζόμπεροκ και να σφραγίσει για πρώτη φορά στην ιστορία της τη συμμετοχή της στους ομίλους μιας ευρωπαϊκής διοργάνωσης -εν προκειμένω του Conference League.