You are currently viewing Conference League: Νίκη στην πρεμιέρα ομίλων για τον ΠΑΟΚ, 0-2 την Λίνκολν (vid)

Conference League: Ο ΠΑΟΚ πέρασε από το Γιβραλτάρ κόντρα στην Λίνκολν (0-2) για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων.

Πάντως στην πρεμιέρα τους στους ομίλους Conference League οι κυπελλούχοι Ελλάδας δεν είχαν καλή απόδοση στο πρώτο μέρος, έδειξαν να δυσκολεύονται με τον πλαστικό χλοοτάπητα. Kαι η Λίνκολν τους απείλησε σοβαρά σε δύο περιπτώσεις, αν και η πρώτη μεγάλη χαμένη ευκαιρία ήταν για τους Θεσσαλονικείς. Στο 16’ από εξαιρετική πάσα του Μπίσεσβαρ ο Ακπομ βγήκε τετ α τετ με τον Σολέρ, όμως πλάσαρε πάνω στον γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Η πρωταθλήτρια Γιβραλτάρ πλησίασε το γκολ αρχικά στο 25’ με τον Κίκε Γκόμεθ να πλασάρει άστοχα μέσα από την περιοχή. Και ακόμη περισσότερο στο 36’, με τον Κίκε Γκόμεθ να φεύγει στην πλάτη της άμυνας και να πλασάρει με τον Πασχαλάκη να αποκρούει σωτήρια με τα πόδια. Και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους η ελληνική ομάδα άνοιξε το σκορ. Ο Τέιλορ γύρισε στον Ακπομ που δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα (0-1).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με διάθεση να ελέγξει περισσότερο τον ρυθμό στην επανάληψη και το κατάφερε. Με το τέμπο να πέφτει αρκετά. Στο 56’ μετά από εκτέλεση κόρνερ και αδυναμία των γηπεδούχων να διώξουν ο Μιτρίτσα επωφελήθηκε γράφοντας το 0-2. Το δεύτερο γκολ αποθάρρυνε εντελώς τους γηπεδούχους που δεν είχαν άλλα κουράγια να επιτεθούν. Πάντως στις καθυστερήσεις άγγιξαν και πάλι το γκολ με τον Τσιπολίνα να σουτάρει με δύναμη σημαδεύοντας το δοκάρι. Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Χάρβεϊ (Ιρλανδία), με βοηθούς τους συμπατριώτες του ΜακΝτόνελ και Κίγκαν. Τέταρτος ήταν ο επίσης Ιρλανδός, Ντόιλ.

ΛΙΝΚΟΛΝ: Σόλερ, Βάισαμαν, Τ. Τσιπολίνα, Μπερνάρντο Λόπες, Τοσκάνο, Τορίγια (67′ Ζ. Τσιπολίνα), Ρόσα, Ανιόν (62′ Ρονάν), Αράιζα (81′ Πίκοκ), Κίκε Γκόμες (62′ Όκραντ), Καραγιέρο (81′ Σέρτζεντ).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Μιχάι, Κρέσπο (44′ Μιχαηλίδης), Σίντκλεϊ, Κούρτιτς, Εσίτι, Μουργκ (82′ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ (73′ Σβιντέρσκι), Μίτριτσα (73′ Κωνσταντέλιας), Άκπομ (82′ Κούτσιας).