You are currently viewing Conference League: Ηττα του ΠΑΟΚ, 1-2 από την Κοπεγχάγη στην Τούμπα

Conference League: Την πρώτη του ήττα στη διοργάνωση γνώρισε ο δικέφαλος του Βορρά, με την Κοπεγχάγη να περνάει από την Τούμπα (1-2) και τους Θεσσαλονικείς να ισοβαθμούν πλέον με την Σλόβαν Μπρατισλάβας.

Στην αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Conference League, ο ΠΑΟΚ άνοιξε νωρίς το σκορ. Στο έβδομο λεπτό από την μπαλιά του Μπίσεσβαρ και την προσπάθεια του Σφιντέρσκι η μπάλα έφτασε στον Ζίβκοβιτς που εξ επαφής την έστειλε στα δίχτυα. Στο 13’ οι Δανοί έχασαν πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Ισπανό Μπίελ. Με το τέμπο έκτοτε να γίνεται πιο αργό και δεν σημειώθηκε άλλη φάση μέχρι την ισοφάριση στο 34’. Ο Ανκερσεν έπιασε σουτ από πλάγια θέση νικώντας τον Πασχαλάκη (1-1). Στην εκπνοή του πρώτου μέρους, μετά από εκτέλεση φάουλ ο Σβαμπ βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι αλλά αυτή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Κοπεγχάγη μπήκε επιθετικά στην επανάληψη και στο 50’ σε άψογη αντεπίθεση ο Μπίελ με ιδανικό τελείωμα έγραψε το 1-2. Και στο 55’ λίγο έλειψε να γίνει το 1-3, όταν ο Βιντ σούταρε σημαδεύοντας το αριστερό δοκάρι. Από εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ πήρε τα ηνία ψάχνοντας την ισοφάριση. Στο 57’ χάθηκε πολύ μεγάλη ευκαιρία από τον Σβιντέρσκι και την άμυνα να κόβει πάνω στη γραμμή. Ενώ στο 68’ από το τακουνάκι του Ελ Καντουρί, ο Μπίσεσβαρ βρέθηκε σε θέση για γκολ.  Ομως σούταρε άστοχα χάνοντας σημαντική ευκαιρία.

Η κεφαλιά του Ελ Καντουρί δύο λεπτά αργότερα δεν βρήκε στόχο. Νέα μεγάλη στιγμή για τους γηπεδούχους στο 72’ μετά από φάση διαρκείας ο Ελ Καντουρί δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Μιχαηλίδης που έκανε απαράδεκτη ενέργεια… κουτουλώντας αντίπαλο.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Βιεϊρίνια, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Κρέσπο (62′ Τέιλορ), Σβαμπ (86′ Μουργκ), Κούρτιτς, Α. Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (86′ Κούτσιας), Ελ Καντουρί, Σβιντέρσκι (71′ Άκπομ).

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Γιόνσον, Άνκερσεν (74′ Γκάμπριελσεν), Κοτσολάβα, Μπόιλεσεν, Κρίστιανσεν, Ντικς, Στάγκε, Λέραγκερ, Μπιέλ (86′ Άλουνσουν), Βίντ (86′ Χόιλουντ), Μπέβινγκ (62′ Γιοχάνενσον)