You are currently viewing Conference League: Εσβησε το όνειρο για ΠΑΟΚ, 0-1 από Μαρσέιγ

Conference League: Με το κεφάλι ψηλά αποχαιρέτισε την διοργάνωση ο ΠΑΟΚ, που ήταν καλύτερος από την Μαρσέιγ αλλά άστοχος και υποχρεώθηκε σε δεύτερη ήττα (0-1). Οι κυπελλούχοι Ελλάδος είχαν πολλές σημαντικές ευκαιρίες όμως βρήκαν.. τοίχο στον πολύπειρο Στιβ Μανταντά.

Conference League: Οι Θεσσαλονικείς θέλησαν εξαρχής να πιέσουν και στο πέμπτο λεπτό από το γύρισμα του Βιεϊρίνια ο Τσιγγάρας δεν έκανε σωστά την επαφή. Στο 10’ ο Μανταντά είπε “όχι” στο συρτό σουτ του Ακπομ διώχνοντας με το πόδι σε κόρνερ. Και μετά την εκτέλεση του έκανε νέα μεγάλη απόκρουση στην κεφαλιά του Κρέσπο.

Στο 26’ λίγο έλειψε να προηγηθεί η Μαρσέιγ από το… πουθενά καθώς ο Ινγκασον έκανε λάθος υπολογισμό. Αλλά για καλή του τύχη η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Πασχαλάκη πριν απομακρυνθεί. Ωστόσο στο 34’ οι Γάλλοι πήραν κεφάλι στο σκορ. Οταν εκμεταλλεύτηκαν τραγικό λάθος του Κρέσπο, με τον Παγέ να σκοράρει εύκολα μετά την τελική πάσα του Γκεντουζί.

Στο 39’ ο Ζίβκοβιτς έπιασε ωραίο σουτ από μακριά, λίγο άουτ για να ακολουθήσει η τεράστια χαμένη ευκαιρία στο 44’. Οταν σε φάση διαρκείας ο Ακπομ σούταρε από θέση βολής αλλά… πάνω στον Κρέσπο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν κάπως πιο δυνατά στην επανάληψη, στο 48’ ο Μπακαμπού σούταρε από πλάγια θέση, λίγο άουτ, ενώ στο 59’ ο Ινγκασον έκοψε την τελευταία στιγμή. Ο ΠΑΟΚ έγινε απειλητικός στο 70’, με τον Ζίβκοβιτς να σουτάρει αλλά τον Μανταντά να επεμβαίνει και πάλι σωτήρια. Και στο 83’ οι κυπελλούχοι Ελλάδας έχασαν ανεπανάληπτη ευκαιρία. Οταν από μεγάλο λάθος στην άμυνα της Μαρσέιγ, ο Τσόλακ στο τετ α τετ με τον Μανταντά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ..