You are currently viewing Χρυσό η Βραζιλία νίκησε με 2-1 την Ισπανία
Χρυσό η Βραζιλία στους Ολυμπιακούς του Τόκιο, η οποία επικράτησε της Ισπανίας με σκορ 2-1 σε ένα ματς που χρειάστηκε να πάει στην παράταση .

Χρυσό η βραζιλία ,σε ένα ματς το οποίο κρίθηκε στην παράταση. Κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, επικρατώντας της Ισπανίας με σκορ 2-1. Με σρχηγό, τον 38χρονο πλέον Ντάνι Άλβες και χάρη σε τέρμα του Μάλκομ στο 109ο λεπτό, η Βραζιλία πανηγύρισε το δεύτερο συνεχόμενο Χρυσό!!! Έτσι, οι Βραζιλιάνοι διατήρησαν τα σκήπτρα που κατείχαν από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο το 2016.

H αναμέτρηση του τελικού:

Οι Βραζιλιάνοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πίεσαν σχεδόν σε όλο το μήκος τους Ισπανούς. Αν και συνηθισμένοι στο passing game, αυτήν τη φορά οι παίκτες του Λουίς ντε λα Φουέντε δεν αντιδρούσαν σωστά στην πίεση. Έτσι έχασαν πολλές φορές την μπάλα.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήταν για τη “φούρια ρόχα”, αλλά χωρίς άμεση εμπλοκή παίκτη της.  Σε προσπάθεια από δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Ντιέγκο Κάρλος, που με δύο προσπάθειες έδιωξε πάνω στη γραμμή.

Ο αγώνας δεν είχε πολλές καλές στιγμές, όμως απέκτησε ένταση στο τέλος του 1ου μέρους.

Αρχικά ήρθε η φάση του πέναλτι, όταν ο Ουνάι Σιμόν έκανε άστοχη έξοδο και χτύπησε τον Ματέους Κούνια. Στη συνέχεια ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, αφού είδε τη φάση στο video. Ο Ρισάρλιζον έστειλε την μπάλα ψηλά. Όμως η Βραζιλία πήρε τελικά το προβάδισμα λίγα λεπτά αργότερα, με κοντινό σουτ του Κούνια και ασίστ του Άλβες.

Στο 2ο μέρος

Οι Ισπανοί έκαναν δύο αλλαγές. Τους Μπράιν Χιλ και Κάρλος Σολέρ. Αμφότεροι έκαναν αισθητή την παρουσία τους και βοήθησαν στη βελτίωση της εικόνας των Ισπανών. Ο πρώτος με το κάθετο παιχνίδι του, ο δεύτερος με τις σέντρες του από δεξιά. Η Βραζιλία, όμως, είχε τη δυνατότητα να “καθαρίσει” τον αγώνα στην κόντρα, απειλώντας με αυτόν τον τρόπο στο 2ο ημίχρονο. Σε μία τέτοια περίπτωση, ο Ρισάρλιζον είχε προσπάθεια στο δοκάρι, με συνέπεια να εξελιχθεί σε μοιραίο του αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο.

Το τελευταίο ημίωρο αφορούσε αποκλειστικά την Ισπανία.

Αρχικά με το γκολ που σημείωσε ο Μίκελ Οϊαρθάμπαλ στο 61′ έπειτα από σέντρα του Σολέρ. Μετά, με τα δύο οριζόντια δοκάρια. Το πρώτο από τον Όσκαρ Χιλ σε μία σέντρα που έβγαλε από δεξιά, αλλά πήρε τροχιά προς την εστία του Σάντος. Το δεύτερο από τον Μπράιαν Χιλ με σουτ εκτός περιοχής.

Οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στην παράταση.

Στην παράταση, ο Αντρέ Ζαρντίνε έκανε μόνο μία αλλαγή, τον Μάλκομ, όμως αυτή αποδείχθηκε καθοριστική. Ύστερα από ένα 1ο ημίχρονο όπου η Ισπανία είχε την κυριαρχία,  η Βραζιλία ζευγάρωσε τα τέρματά της στο 109ο λεπτό.

Μετά από κάθετη πάσα του Άντονι, ο Μάλκομ βρέθηκε απέναντι στον Σιμόν και πλάσαρε εύστοχα για το τελικό 2-1. Το σκορ αυτό έδωσε το χρυσό μετάλλιο στη Βραζιλία, το δεύτερο διαδοχικό έπειτα από εκείνο του 2016 στο Ρίο. Η Ισπανία κατέκτησε για 3η φορά το αργυρό μετάλλιο, έχοντας και ένα χρυσό το 1992 στη Βαρκελώνη.