You are currently viewing Χοακίν: Η γκολάρα με την οποία έκανε ρεκόρ στο Europa League (vid)

Ο Χοακίν στα 42 του δεν το βάζει κάτω και την Πέμπτη (15/9) κατέγραψε ένα ακόμα ρεκόρ στην πλούσια καριέρα του.

Ριζωμένος στην αγαπημένη του Μπέτις, ο Χοακίν, είναι ο εμβληματικός αρχηγός της. Και προσφέρει παρά το γεγονός πως τα χρόνια έχουν περάσει.

Μάλιστα έγραψε ιστορία με την γκολάρα που έβαλε στο ματς με την Λουντογκόρετς. Έγινε ο γηραιότερος που σκοράρει στην ιστορία του Europa League.

Χρίστηκε σκόρερ σε ηλικία 41 ετών και 56 ημερών στη διοργάνωση, κατακτώντας την επίδοση την οποία δύσκολα θα φτάσει κάποιος άλλος.

Και δεν έβαλε ένα απλό γκολ, δείτε το και θα καταλάβετε…

Το… δύο στα δύο

Σε εκείνη την βραδιά τρεις ομάδες (Μπέτις, Σεντ Ζιλουάζ και Μπράγκα) έκαναν το 2 στα 2 στο ξεκίνημα των ομίλων του Europa League. Κι από νωρίς απόκτησαν προβάδισμα για την πρόκριση τους στην επόμενη φάση.

Η Ρόμα «άνοιξε λογαριασμό», όπως και η Μπόντο Γκλιμτ με το άνετο 2-0 επί της Ζυρίχης. Ενώ «σεφτέ» στις νίκες έκανε και η ΑΕΚ Λάρνακας με το μεγάλο «διπλό» επί της Ντιναμό Κιέβου, σε αγώνα που διεξήχθη επί πολωνικού εδάφους (Κρακοβία).

Η κίνηση του Ζοζέ Μουρίνιο να «ρίξει» στο ματς στο ξεκίνημα του β΄ μέρους τον Πάουλο Ντιμπάλα αποδείχθηκε καθοριστική. Καθώς στο 47΄ ο Αργεντινός έβαλε μπροστά στο σκορ τη Ρόμα από ασίστ του Πελεγκρίνι.

Δύο λεπτά μετά ο τελευταίος «έγραψε» το 2-0. Και οι βάσεις για το πρώτο «τρίποντο» των «Ρωμαίων» είχαν μπει… Το «κερασάκι στην τούρτα» (3-0) έβαλε ο Μπελότι στο 68ο λεπτό.

Στα 41 του χρόνια ο Χοακίν όχι μόνο συνεχίζει ν΄ αγωνίζεται στην Μπέτις. Αλλά πετυχαίνει και υπέροχα γκολ, όπως αυτό με το οποίο η ομάδα της Ανδαλουσίας προηγήθηκε 2-0 της Λουντογκόρετς. Για να τελειώσει το ματς 3-2 και η ομάδα του Μανουέλ Πελεγκρίνι να κάνει το 2Χ2 στον 3ο όμιλο.

Μετά το «διπλό» στην πρεμιέρα επί της ΑΕΚ Λάρνακας, η Ρεν δεν εκμεταλλεύτηκε την έδρα της. Αν και προηγήθηκε με 2-0 επί της Φενέρμπαχτσε. Οι Τούρκοι κατάφεραν με τον Βαλένσια στο 90΄+2 να «κλέψουν» το βαθμό και να διατηρήσουν το αήττητο στον 2ο όμιλο (2-2).