You are currently viewing Χάντμπολ γυναικών: Το πάλεψε η Βέροια, αλλά ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το κύπελλο (vids)
Χάντμπολ γυναικών: Η ομάδα του ΠΑΟΚ κατέκτησε το κύπελλο στον τελικό με την Βέροια, που το πάλεψε κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, αν και στο δεύτερο είχε καλές στιγμές.

Πιο συγκεκριμένα ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 26-24 στον τελικό απέναντι στην Βέροια για το χάντμπολ γυναικών. Μια αναμέτρηση που είχε σασπένς και ανατροπές και διεξήχθη στο ΕΑΚ Κορυδαλλού.

Ένα ματς που ήταν αντάξιο της δυναμικής των δύο ομάδων. Για την Βέροια ήταν κάτι που έζησε για πρώτη φορά. Δεν είχε πάει ξανά σε τελικό του κυπέλλου.

Μάλιστα για να φτάσει στον τελικό απέκλεισε την πολυνίκη του θεσμού, την Αναγέννηση Άρτας. Επικράτησε με 23-22.

Μια νίκη που έδειξε πως η Βέροια έχει κάνει πολλά βήματα προς τα μπροστά. Και το έχει ανάγκη το χάντμπολ γυναικών να υπάρξουν κι άλλες ομάδες που να μπορούν να πρωταγωνιστούν.

Και όπως φαίνεται η δουλειά που κάνει η διοίκηση της ομάδας της Βέροιας, είναι προς αυτά τα βήματα. Δηλαδή να γίνει εκ των πρωταγωνιστών.

Στα του αγώνα του τελικού ο ΠΑΟΚ δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το παιχνίδι. Και ενώ προηγήθηκε με 2-3 στο 5′, βρέθηκε πίσω στο σκορ με 13-9 στο 18′.

Παρ’ όλα αυτά με μαζεμένα γκολ από Μπελέσκα και Γκάτζιου επέστρεψε και πέρασε μπροστά με 16-17 στο 27′, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 18-18.

Στο δεύτερο μέρος του τελικού, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο αποφασισμένος και αφού έκανε το 18-19, πήρε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων, 12 λεπτά πριν το φινάλε με 19-23.

Οι «ασπρόμαυρες» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του τελικού μέχρι το τέλος και παρ’ όλο που η ομάδα από την Ημαθία μείωσε σε 23-25 στο 58′, κατάφεραν να κατακτήσουν το κύπελλο παίρνοντας τη νίκη με 24-26!