You are currently viewing Championship: Στην Premier League η Μπόρνμουθ, 1-0 τη Νότιγχαμ (vids)

Championship: Η Μπόρνμουθ ήταν η μεγάλη νικήτρια στο εξ αναβολής ματς με τη Νότιγχαμ και με τους βαθμούς πήρε και μαθηματικά την απευθείας άνοδο για την Premier League.

Championship: Πιο συγκεκριμένα νίκησε 1-0 η Μπόρνμουθ, πήγε στο +6 στην δεύτερη θέση, από τη Νότιγχαμ κι έμεινε ένα ματς για το φινάλε. Έτσι πήρε και μαθηματικά το εισιτήριο για την Premier League. Στην οποία θα βρεθεί μετά ξανά μετά από δύο χρόνια.

Να σημειωθεί πως η Φούλαμ κατέκτησε ήδη το πρωτάθλημα κι έχει πάρει το άλλο εισιτήριο της απευθείας ανόδου. Αναφορικά με τη Νότιγχαμ έχει μια ακόμα ευκαιρία για την άνοδο, αφού θα παίξει στα μπαράζ.

Η Νότιγχαμ, ιδιοκτησίας του Βαγγέλη Μαρινάκη, είχε δοκάρι στο 9ο λεπτό με τον Σάριτζ. Και στο 30’ ο Ζεμούρα έσωσε το σουτ του Τζόνσον, με την ομάδα του Στιβ Κούπερ να κυριαρχεί στο γήπεδο.

Βέβαια στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άλλαξε. Η Μπόρνμουθ μπήκε πιο αποφασισμένη για να πάρει εκείνη τη νίκη. Δύο σουτ του Σολάνκε ήταν οι πρώτες φάσεις των γηπεδούχων στο ματς.

Ο Μπίλινγκ είχε μεγάλη φάση να σκοράρει στο 66’, αλλά δεν το κατάφερε, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν στο ίδιο τέμπο. Τελικά, βρήκαν το γκολ στο 83ο λεπτό όταν ο Μπίλινγκ εκτέλεσε πλασαριστά το φάουλ εκτός περιοχής, με τον Μουρ να κάνει άψογο πλασέ στην κίνηση για το 1-0.

Championship: Πολλά τα λεφτά

Σκορ που δεν άλλαξε έως το φινάλε της αναμέτρησης, όσο και αν το πάλεψε η Νότιγχαμ. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε πολλούς φιλάθλους να μπαίνουν στο γήπεδο. Και να γίνονται ένα με τους παίκτες. Η ομάδα τους θα αγωνίζεται από τη νέα σεζόν στην μεγάλη κατηγορία. Και θα πάρει και το ποσό των 160 εκατ. ευρώ για να γίνει πιο ανταγωνιστική.