You are currently viewing Champions League: Βροχή από γκολ στο Μόναχο

Οι Βαυαροί έγραψαν ιστορία με το καλημέρα στο νέο Champions League, πετυχαίνοντας μια νίκη με το μεγαλύτερο σκορ που έχει καταγραφεί

Στην 1η αγωνιστική της League phase του νέου Champions League, η Μπάγερν Μονάχου έκλεψε την παράσταση. Πέτυχε μια σαρωτική νίκη επί της Ντιναμό Ζάγκρεμπ, με το μεγαλύτερο σκορ που έχει καταγραφεί στην ιστορία του θεσμού. Με το τελικό 9-2 οι Βαυαροί ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο την ευρωπαϊκή τους πορεία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γκολ των Βαυαρών στο 9′ που όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ. Ωστόσο, 10 λεπτά αργότερα, στο 19′, η Μπάγερν πήρε προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κέιν.

Σστη συνέχεια, στο 33′ ο Μουσιάλα έστρωσε με το στήθος και ο Γκερέιρο με τη μία έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. 5 λεπτά αργότερα, ο Κίμιχ γέμισε στην περιοχή και ο Ολίσε με κεφαλιά έκανε το 3-0.

Στο ημίχρονο έγινε αναγκαστική αλλαγή ο Νόιερ, με τον Ούλραϊχ να περνάει στη θέση του. Μέσα σε πέντε λεπτά η Ντίναμο κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στο 48′ η Πιάτσα κατάφερε να γυρίσει στον Πέτκοβιτς, αδράνησε η άμυνα της Μπάγερν και έγινε το 3-1. 2 λεπτά αργότερα, ο Ογκιβάρα έκανε το 3-2, μετά από ωραία κάθετη του Μίσιτς.

Το ανελέητο ξέσπασμα των Βαυαρών

Αυτή η αντίδραση ανάγκασε την Μπάγερν να ξεσπάσει. Στο 57′ ο Κίμιχ σούταρε από το ημικύκλιο της περιοχής. Ο κίπερ της Ντίναμο απέκρουσε και ο Κέιν από κοντά σκόραρε. Αμέσως μετά στο 60′ ακυρώθηκε πέμπτο γκολ των Βαυαρών, κάτι βέβαια που πέτυχε στο 61ο λεπτό ο Ολίσε.

Η Μπάγερν δεν έλεγε να πατήσει φρένο. Κέρδισε πέναλτι για χέρι του Μίτσιτς και ο Κέιν βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για το χατ-τρικ στο 73′.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν ακόμη ένα πέναλτι και ο Χάρι Κέιν έφτασε τα τέσσερα γκολ στον δρόμο για το 7-2.

Οι Γερμανοί, όμως, ποτέ δεν σταματούν, ειδικά όταν βρίσκουν την ευκαιρία. Έτσι, ο Σανέ με μία σουτάρα εκτός περιοχής έκανε το 8-2 στο 85ο λεπτό, με τον Γκορέτσκα στο 90+2′ να ολοκληρώνει έναν ιστορικό θρίαμβο, που όμοιος του δεν έχει ξαναϋπάρξει στο Champions League.