You are currently viewing Champions League: Viral η απίστευτη φάση στην εκπνοή του Ατλέτικο Μαδρίτης – Λεβερκούζεν και το άκυρο buzzer beater της Τότεναμ (vids)

To Champions League πρόσφερε απίστευτες φάσεις το βράδυ της Τετάρτης 26 Οκτωβρίου όπως αυτή στο Ατλέτικο Μαδρίτης – Λεβερκούζεν.

Για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, το Ατλέτικο Μαδρίτης – Λεβερκούζεν είχε ενδιαφέρον. Το φινάλε ήταν συγκλονιστικό κι έγινε viral μια φάση που έγινε μετά το σφύριγμα της λήξης. Παράλληλα ακυρώθηκε το buzzer beater της Τότεναμ, που στοίχισε πρόκριση.

Πιο αναλυτικά με το σκορ στο 2-2 ο διαιτητής σφυρίζει λήξη του Ατλέτικο Μαδρίτης – Λεβερκούζεν. Σκορ που άφηνε τους γηπεδούχους εκτός συνέχειας της διοργάνωσης. Αλλά ο VAR τον ενημέρωσε για πιθανή παράβαση πέναλτι υπέρ των «ροχιμπλάνκος». Η φάση εξετάστηκε, διαπιστώθηκε η παράβαση και έτσι έγινε η επανεκκίνηση του παιχνιδιού για να εκτελεστεί το πέναλτι.

Το ρολόι έδειχνε το 8ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Καράσκο εκτέλεσε το πέναλτι, ο Χραντέτσκι απέκρουσε. Το ριμπάουντ πήρε ο Σαούλ και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επεναφορά η μπάλα έφτασε στα πόδια του Ρεϊνίλντο. Που την έστειλε στην ανυπεράσπιστη εστία, όμως χτύπησε στα πόδια του… Καράσκο και έφυγε άουτ!

Θρίλερ είχαμε και στο Λονδίνο όπου ο Χάρι Κέιν σκόραρε στο 95΄ του αγώνα Τότεναμ-Σπόρτινγκ. Ένα γκολ που θα χάριζε την πρόκριση στους «Πετεινούς», όμως ακυρώθηκε μετά από παρέμβαση του VAR (οφσάιντ).

Μετά και την ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής, αυτές είναι οι 12 ομάδες που εξασφάλισαν την πρόκριση στους «16»: Ρεάλ Μαδρίτης, Μάντσεστερ Σίτι, Μπάγερν Μονάχου, Τσέλσι, Μπριζ, Μπενφίκα, Παρί Σεν Ζερμέν, Νάπολι, Ντόρτμουντ, Ίντερ, Λίβερπουλ και Πόρτο.