You are currently viewing Champions League: Βασιλική ανατροπή από τη Ρεάλ για τη νίκη

Στην η αγωνιστική της League Phase του Champions League, η Ρεάλ Μαδρίτης υπενθύμισε στη Ντόρτμουντ γιατί είνει η Βασίλισσα

Το βράδυ της Τρίτης (22/10) η Ρεάλ υποδέχθηκε στη Μαδρίτη τη Μπορούσια Ντορτμουντ για την 3η αγωνιστική της League Phase του Champions League. Οι Βεστφαλοί βρέθηκαν στο πρώτο μισό να προηγούνται με 0-2. Όλα έδειχνα πως θα έπαιρναν την εκδίκηση τους για τον περσινό τελικό με τους Μαδριλένους. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, η Ρεάλ έβγαλε αντίσταση. Έκανε την ανατροπή, για να πάρει τελικά τη νίκη με το ρμφατικό 5-2.

Οι παίκτες του Τέρζιτς προηγήθηκαν στο 30′ με τον Μάλεν. Ο Μπραντ έκλεψε την μπάλα έξω από την περιοχή των μερένγκες. Στη συνέχεια ο Γκιρασί έστρωσε ωραία στον Ολλανδό και εκείνος πλάσαρε τον Κουρτουά για το 0-1.

Πριν οι γηπεδούχοι αντιληφθούν τι συνέβη, η Ντόρτμουντ βρήκε και δεύτερο γκολ, με τον Γκίτενς στο 34′. Ο Μάλεν από εκτελεστής έγινε δημιουργός. Μπήκε ορμητικά στην περιοχή από δεξιά και γύρισε στον Γκίτενς. Αυτός εκτέλεσε με κοντινή προβολή με το αριστερό.

Όσο γρήγορα βρήκε δύο γκολ η Ντόρτμουντ στο πρώτο μέρος όμως, τόσο γρήγορα βρήκε απάντηση και η Ρεάλ. Συγκεκριμένα, κατάφερε να ισοφαρίσει με δύο γκολ σε τέσσερα λεπτά. Ο Ρίντιγκερ με καρφωτή κεφαλιά από σέντρα του Εμπαπέ μείωσε στο 60′. Στη συνέχεια ο Βινίσιους με κοντινή προβολή με το αριστερό έκανε το 2-2 στο 64′.

Η Ρεάλ Μαδρίτης τελικά όχι μόνο έφτασε στη νίκη, αλλά μετέτρεψε το φινάλε του αγώνα σε θρίαμβο. Ο Λούκας Βάθκεθ έκανε το 3-2 με δυνατό σουτ από δεξιά στο 83′. Τρια λεπτά αργότερα ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 4-2, με δεξί σουτ του Βινίσιους. Ο Βραζιλιάνος κυνηγός έβαλε και… το κερασάκι βρίσκοντας δίχτυα στο 90’+3′ για το τελικό 5-2 υπέρ της πρωταθλήτριας Ευρώπης.