You are currently viewing Champions League: Τραγικός ο Ολυμπιακός, γνώρισε τη συντριβή από την Μακάμπι Χάιφα και αποκλείστηκε

Champions League: Μια δύσκολη νύχτα που θα θυμάται  για καιρό πέρασε ο Ολυμπιακός κόντρα στην Μακάμπι Χάιφα, όπου ηττήθηκε 4-0.

Champions League: Μέσα στο Καραϊσκάκη με τον κόσμο στο πλευρό του ο Ολυμπιακός ήταν τραγικός. Δέχθηκε 4 γκολ από την Μακάμπι Χάιφα και αποκλείστηκε στον δεύτερο προκριματικό. Πλέον περνάει στο Europa League.

0-1 νωρίς η Μακάμπι

Το ξεκίνημα του αγώνα δεν ήταν καλό για τον Ολυμπιακό. Καθώς μόλις στο 5ο λεπτό ο Κανέ έκανε χαζό φάουλ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή και πλάγια δεξια. Ο Σερί το εκτέλεσε κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, παρά την προσπάθεια που έκανε ο Βατσλίκ για να την διώξει.

Μετά από αυτό η Μακάμπι πήρε μέτρα στο γήπεδο και πίεσε περισσότερο, την ίδια στιγμή που οι ερυθρόλευκοι έψαχναν να βρουν τα πατήματα τους.

Champions League: Το χέρι που δεν δόθηκε

Στο 12′ ο Ζινκερνάγκελ εκτέλεσε κόρνερ, ο Τικίνιο έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πήγαινε προς το τέρμα, αλλά βρήκε στο απλωμένο χέρι του Πλάνιτς και βγήκε έξω. Οι διαιτητές δεν είδαν την παράβαση, ενώ δεν υπάρχει και VAR σε αυτή την φάση των προκριματικών.

Στο 25′ μετά από επίθεση του Ολυμπιακού η μπάλα κατέληξε στον Μπουχαλάκη, που έκανε κοντρόλ με την βοήθεια του χεριού του και στη συνέχεια σκόραρε με σουτ. Ο διαιτητής το ακύρωσε άμεσα. Κι εκεί έγινε αναμπουμπούλα με τους παίκτες των δύο ομάδων να είχαν αψιμαχίες.

Επίσης δόθηκε κόκκινη στον Σα Κάστρο, βοηθό του Πέδρο Μαρτίνς, για έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο.

Το ματς έγινε ροντέο μετά από εκεί με τα νεύρα και στις δύο ομάδες να ήταν σε πρώτο πλάνο.

Και στο 45’+6 η Μακάμπι πήγε να βάλει και δεύτερο γκολ. Ο Πιερό πήρε κεφαλιά κι έβγαλε τον Νταβίδ τετ α τετ με τον Βατσλίκ. Έκανε το πλασέ, αλλά απέκρουσε σωτήρια ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού.

Πάρτι στο δεύτερο ημίχρονο οι Ισραηλινοί

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τους πρωταθλητές  Ελλάδας. Χωρίς φαντασία στο παιχνίδι τους, Χωρίς δημιουργία και απουσία λύσεων από τον Πέδρο Μαρτίνς στον πάγκο, δέχθηκε άλλα δύο γκολ.

Ο Πιερό ήταν ο πρωταγωνιστής που σκόραρε στο 62′ αλλά και το 65′ σοκάροντας όσους ήταν στο γήπεδο. Τα υπόλοιπα λεπτά ήταν διαδικαστικά. Ο Ολυμπιακός απλά είχε μια υπεροχή ανούσια. Μάλιστα στο 86΄ο Αμπού Φάνι σκόραρε  για πλάκα για το τελικό 4-0 υπέρ της Μακάμπι.

Ο κόσμος στις εξέδρες ήταν απογοητευμένος και άρχισε να φεύγει πριν τελειώσει το ματς. Παράλληλα ακούστηκαν συνθήματα αρνητικά για τους παίκτες και τον προπονητή. Σίγουρα η επόμενη μέρα αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον για το πως θα αντιδράσει η διοίκηση.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Βρσάλικο, Μανωλάς, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ, Κανέ (62΄ Κούντε), Μπουχαλάκης (46΄ Καρβάλιο), Μαντί Καμαρά (77΄ Εμβιλά), Ζινκερνάγκελ (62΄ Ελ Αραμπί), Μασούρας (69΄ Βαλμπουενά), Τικίνιο.

ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ

(Μπαράκ Μπαχάρ): Κοέν, Κορνού (72΄ Μεναχέμ), Γκόλντμπεργκ, Πλάνιτς, Σούντγκρεν, Μοχάμεντ, Λαβί, Σερί (78΄ Ατζίλι), Νταβίντ (78΄ Φανί), Πιερό (86΄ Ρουκάβιτσα), Αζίζα (73΄ Αράντ).