You are currently viewing Champions League: Τα δοκάρια κράτησαν το 1-1 στο Ατλέτικο – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, τρομερό το Μπενφίκα – Άγιαξ (vids)
Champions League: Στο 1-1 έμειναν Ατλέτικο Μαδρίτης - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, την ίδια στιγμή που το 2-2 στην κόντρα Μπενφίκα - Άγιαξ τα λέει όλα.

Champions League: Στο 1-1 έμειναν Ατλέτικο Μαδρίτης – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, την ίδια στιγμή που το 2-2 στην κόντρα Μπενφίκα – Άγιαξ τα λέει όλα.

Champions League: Έκλεισε η πρώτη φάση των αγώνων για τους «16». Με τα ματς Ατλέτικο Μαδρίτης – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 και Μπενφίκα – Άγιαξ 2-2.

Το σασπένς ήταν μεγάλο και στις δύο αναμετρήσεις. Στη Μαδρίτη η Ατλέτικο έκανε εκρηκτικό ξεκίνημα. Τρεις ευκαιρίες κι ένα γκολ στα πρώτα δέκα λεπτά. Ο Φέλιξ στο 7′ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στέλνοντας την μπάλα, με κεφαλιά, να βρει το δεξί δοκάρι και να καταλήξει στα δίχτυα.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι ροχιμπλάνκος είχαν δοκάρι μετά από κεφαλιά του Βρσάλικο, που είχε και… βοήθεια από τον Λίντελοφ. Και στο δεύτερο ημίχρονο η Ατλέτικο έτρεξε την Γιουνάιτεντ του Κριστιάνο Ρονάλντο. Δεν βρήκε δεύτερο γκολ όμως. Για να έρθει ο Ελάνγκα να ισοφαρίσει στο 80ο λεπτό. Σκοράροντας το 500 τέρμα των «κόκκινων διαβόλων» στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.  Λίγα λεπτά αργότερα ο Γκριεζμάν τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, που ήταν το δεύτερο στην βραδιά για τους γηπεδούχους.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ατλέτικο Μαδρίτης: Όμπλακ, Λόντι (75’Λεμάρ), Σάβιτς, Χιμένεθ, Ρεϊνίλντο, Γιορέντε, Βρσάλικο, Κοντογκμπιά, Ερέρα, Κορέα, Ζοάο Φέλιξ (75’Γκριεζμάν).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Λίντελεφ (66’Γουάν Μπισάκα), Μαγκουάιρ, Σο (66’Τέλες), Βαράν, Φρεντ, Πογκμπά (66’Μάτιτς), Μπρούνο Φερνάντες, Σάντσο (82’Λίνγκαρντ), Ρονάλντο, Ράσφορντ (75’Ελάνγκα).

Μπενφίκα – Άγιαξ 2-2

Στο άλλο παιχνίδι η Μπενφίκα αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με τον Άγιαξ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 18′ με τον Τάντιτς, που έκανε ανενόχλητος πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Αλέ έβαλε αυτογκόλ για το 1-1. Η μπάλα κόντραρε πάνω του, σε μπαλιά του Βερτόνχεν, για να καταλήξει στα δίχτυα.

Ο Αλέ ήταν πρωταγωνιστής ξανά, αλλά αυτή τη φορά στο σωστό τέρμα. Ο Ιβοριανός επιθετικός του Άγιαξ έκανε στο 29′ το 1-2 με ωραίο τελείωμα απέναντι στον Βλαχοδήμο.

Στο 44’, οι Ολλανδοί έφτασαν πολύ κοντά στο τρίτο γκολ, όμως το συρτό σουτ του Άλβαρες κατέληξε στο δοκάρι. Στη συνέχεια ο Αλέ απέτυχε  να σκοράρει προ κενής εστίας.

Σωτήρια επέμβαση έκανε ο Βλαχοδήμος στο 63′ σε τετ α τετ με τον Μαρτίνες. Και στο 79′ ο Γιάρεμτσουκ έκανε το 2-2 παίρνοντας το… ριμπάουντ μετά από απόκρουση του Πασβέιρ.

Μπενφίκα (Ν. Βερίσιμο): Βλαχοδήμος, Ζιλμπέρτο (90′ Γκονσάλβες), Οταμέντι, Βερτόνχεν, Γκριμάλδο, Σίλβα, Βάιγκλ, Τάαραμπτ (85′ Μπερνάρντο), Έβερτον (62’ Γιάρεμτσουκ), Νούνιες (90′ Λάζαρο), Ράμος.

Άγιαξ (Έ. Τεν Χαγκ): Πάσβεϊρ, Μαζραουί (90′ Ρενς), Τίμπερ, Μαρτίνες, Μπλιντ (73’ Ταλιαφίκο), Άλβαρες, Μπέργκχαους, Χράφενμπερχ (73’ Κλάασεν), Άντονι, Αλέρ, Τάντιτς.