You are currently viewing Champions League: Στον τελικό η Λίβερπουλ, με δεύτερη νίκη επί της Βιγιαρεάλ (2-3)

Champions League: Οι “κόκκινοι” ίδρωσαν προσωρινά στην έδρα της Βιγιαρεάλ που πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων, αλλά με εντυπωσιακή ανατροπή πέρασαν με δεύτερη νίκη (2-3) στον τελικό!

Η Λίβερπουλ θα συμμετάσχει για 10η φορά σε τελικό Champions League, διεκδικώντας το 7ο της τρόπαιο. Την Τετάρτη η ρεβάνς της Ρεάλ Μαδρίτης με την Μάντσεστερ Σίτι.

Το “κίτρινο υποβρύχιο” μπήκε πολύ δυνατά και μόλις στο τρίτο λεπτό από τη σέντρα του Εστουπινιάν ο Καπού έστρωσε στον Ντιά που πλάσαρε εύστοχα σε άδειο τέρμα. Η Βιγιαρεάλ συνέχεισε να πιέζει, στο 12′ το σουτ του Παρέχο στο 12’ δεν βρήκε στόχο για εκατοστά. Ενώ στο 16’ σε κεφαλιά του Μορένο από το ύψος της μικρής περιοχής απέκρουσε ο Ρόμπερτσον. Οι φιλοξενούμενοι έγιναν για πρώτη φορά απειλητικοί στο 24’ με τον Ζότα που δεν έκανε καλό τελείωμα. Ενώ στο 41’ οι Ισπανοί βρήκαν δεύτερο γκολ με καρφωτή κεφαλιά του Κοκλέν ύστερα από σέντρα του Καπού.

Το ματς είχε ανάψει για τα καλά, όμως η Λίβερπουλ μπήκε πολύ πιο αποφασισμένη στο δεύτερο μέρος. Με τον Ντίας να περνά στη θέση του Ζότα. Στο 55′ ο Αρνολντ σουτάρε από μεγάλη απόσταση σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι. Και δύο λεπτά αργότερα το γυριστό του Ζότα έφυγε άουτ. Η μείωση του σκορ ήρθε στο 62’ με σουτ του Φαμπίνιο. Ενώ στο 67’ ο Ντίας με κεφαλιά μετά από σέντρα του Αρνολντ έγραψε το 2-2. Η ολική ανατροπή ολοκληρώθηκε από τον Μανέ (74′) που αφού πέρασε τους Ρούλι και Φόιτ πλάσαρε ολομόναχος από διαγώνια θέση.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ

(Ουνάι Έμερι): Ρούλι, Φόιθ, Αλμπιόλ (80′ Οριέ), Τόρες, Εστουπινιάν (80′ Τριγκέρος), Λο Σέλσο, Παρέχο, Καπού, Κοκλέν (69′ Πεντράθα), Ντιά (80′ Αλκάθερ), Μορένο (69′ Τσουκουέζε).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ

(Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (80′ Τσιμίκας), Κεϊτά (80′ Χέντερσον), Φαμπίνιο (84′ Μίλνερ), Τιάγκο Αλκάνταρα (80′ Τζόουνς), Ζότα (46′ Ντίας), Μανέ, Σαλάχ.